|  Rafał Wichniewicz  |  4 komentarze

Po raz pierwszy wyświęcony został tylko jeden diakon. „Nie jesteś tutaj sam”

fot. Jerzy Andrzejewski / źródło: archidiecezja.pl

W sobotę w katedrze gnieźnieńskiej odbyły się święcenia kapłańskie, które w tym roku przyjął tylko jeden diakon.

Uroczyste nabożeństwo, które jest duchowym zwieńczeniem kilkuletniej formacji każdego nowego kapłana, odbyło się sobotnie przedpołudnie w bazylice. Po raz pierwszy jednak wyświęcony został tylko jeden diakon – w tym roku był to Kacper Politowski.

Mszę świętą poprzedziło uroczyste przeprowadzenie z Pałacu Prymasowskiego do katedry, gdzie wkrótce po tym rozpoczęło się nabożeństwo sprawowane przez abpa Wojciecha Polaka Prymasa Polski w obecności innych duchownych archidiecezji gnieźnieńskiej. Wśród wiernych nie brakowało rodziny i znajomych nowego kapłana. 

– Jesteś dziś tu sam. Nie ma innych kandydatów do święceń. Stajesz sam, ale nie samotny. Pierwszy to raz, pierwszy od wielu, wielu lat, że przez nałożenie rąk biskupa, jak uczy Kościół i przez modlitwę święceń, zostanie udzielony dar Ducha Świętego do pełnienia urzędu posługi prezbiterów tutaj w naszej katedrze tylko jednemu diakonowi. Słysząc więc słowo Jezusa, które kieruje dziś do Piotra: „Ty pójdź za mną”. Proszę cię usłysz je i przyjmij jako skierowane najbardziej dziś do ciebie – mówił abp Wojciech Polak. 

Nowy kapłan pochodzi z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Wójcinie, a po święceniach swoją posługę rozpocznie jako wikariusz w parafii pw. bł. Michała Kozala w Wągrowcu.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bobhaus
bobhaus
29/05/2023 15:56

Ale ale..A dotacja dla Seminarium w Gnieźnie nadal będzie obciążała Budżet Państwa Polskiego?Nadal będzie wypłacana?

Szymon
Szymon
08/06/2023 23:24
Odpowiedź  bobhaus

Jaka dotacja,o czym ty pleciesz?

Michał
Michał
28/05/2023 17:49

A w przyszłym roku już nikt 🙂

bobhaus
bobhaus
27/05/2023 19:10

Ostatni zgasi światło.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.