|  Rafał Wichniewicz  |  2 komentarze

Stolica eXperymentu – otwarto nowy budynek edukacyjny

W piątkowe południe dokonano oficjalnego otwarcia nowego budynku edukacyjnego na mapie Gniezna i powiatu. To Stolica eXperymentu – obiekt, który ma służyć kształceniu nowoczesnych kadr przyszłości.

Gmach o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych powstał na terenie warsztatów przy ul. Słowackiego i wyróżnia się swoją nowoczesną elewacją. Stolica eXperymentu jest nowoczesnym centrum edukacyjnym dla dzieci, młodzieży i dorosłych, nastawionym na zajęcia związane z programowaniem, robotyką, automatyką i multimediami. 

Uroczystość otwarcia rozpoczęła się w CK eSTeDe, gdzie podsumowano lata dokonań w zakresie realizacji inwestycji, do której przyłożyły się Miasto Gniezno w 90%, Powiat Gnieźnieński w 10%, a całość została wsparta środkami w wysokości 8,5 mln złotych pochodzącymi z Fundacji Villum Fonden wchodzącej w skład Fundacji Velux

Po słowach wprowadzenia, podziękowania za wkład w realizację inwestycji, uczestnicy udali się do siedziby Stolicy eXperymentu, gdzie nastąpiła krótka uroczystość przecięcia wstęgi i zwiedzania wnętrz. W budynku znalazły się m.in. laboratoria robotyki z programowaniem, kształtu i druku 3D, robotyki przemysłowej oraz przemysłu 4.0, laboratorium multimediów VR, AR, MR. Wartym podkreślenia jest tu fakt, że wszystkie pomieszczenia wyposażone zostały w nowoczesny sprzęt edukacyjny, dający możliwość realizacji i rozwoju zainteresowań osób i to nie tylko najmłodszych – dorosłych także.

Sam obiekt ma być dostępny dla wszystkich już niebawem, ale nie kończy to jego rozwoju. W kolejnym etapie uruchomiona ma zostać przestrzeń tzw. Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA), która wyposażana jest przez Centrum Nauki Kopernik. Dzięki temu do Stolicy eXperymentu trafi łącznie piętnaście eksponatów ukazujących doświadczalny charakter nauki.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
Janusz
16/06/2023 21:40

Jestem pod wrażeniem

Marko
Marko
16/06/2023 17:33

Najpierw Wenecja, teraz Stolics eXperymentu. To tylko ostatnie miesiące. Można się z Prezydentem Budasz em nie zgadzać ale pozostawia Gnieznianom praktyczne rzeczy. A taki Gruszczyński czy Terczyńska? Potrafi przeprowadzić inwestycje od początku do końca. Nie zawsze wszystko jest idealnie chciałoby się jeszcze lepiej ale lepszego gospodarza nie będzie. Stolica eXperymentu to wspaniały projekt edukacyjny Budasza.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.