Mija 25 lat od momentu, jak w Gnieźnie powstały pierwsze obiekty fabryki Velux. Z tej okazji odbyła się skromna uroczystość przedstawicieli zakładu z zaproszonymi gośćmi.
Był 1998 rok, kiedy na terenach przy ul. Słonecznej uruchomiono pierwszą produkcję okuć do okien marki Velux. Początkowo mieściła się ona w dwóch halach. W 2004 roku linia ta została przeniesiona na ul. kolejową, a wówczas w dotychczasowej lokalizacji ruszyła linia montażowa okien dachowych, z których firma jest najbardziej znana. Obecnie fabryka Velux to 20 hal produkcyjnych o łącznej powierzchni 74 tys. metrów kwadratowych – jest jednym z największych tego typu zakładów w Polsce w sektorze stolarki budowlanej. Produkty wykonane w Gnieźnie oraz pozostałych zakładach w Namysłowie, Wędkowych koło Tczewa i Starym Laskowcu trafiają na wszystkie rynki w Europie, stanowiąc 20% eksportu okien.
– To bardzo ważny dzień zarówno dla naszej firmy, jak również całego regionu. Jesteśmy dumni z tego jak przez te 25 lat rozwinęły się nasze zakłady, a wraz z nimi również Gniezno. To właśnie tu rozpoczęła się produkcja okien VELUX w Polsce, która dzięki rozwojowi i konsekwentnym inwestycjom Grupy VELUX stanowi ważną część polskiego eksportu okien – powiedział Robert Purol, dyrektor fabryk VELUX w Gnieźnie. Mimo dość niepewnej sytuacji gospodarczej w ostatnim czasie, zakład utrzymał produkcję i w zeszłym roku rozbudował się o nową halę o powierzchni ponad 5,3 tys. metrów kwadratowych, w której trwa lakierowanie i profilowanie okien. Aktualnie zatrudnionych jest około 900 osób.
Ponadto firma przykłada się do polityki ekologicznej, zamierzając stale redukować emisję dwutlenku węgla oraz stale zmniejszając ilość odpadów: – Wymaga to szeregu inwestycji, które sukcesywnie są realizowane. Jednym z większych przedsięwzięć było wyeliminowanie plastiku z opakowań. Nowe opakowania są teraz z jednorodnego materiału opartego na papierze i zamiast plastiku zawierają tekturę z certyfikatem FSC. To pozwala zaoszczędzić do 900 ton plastiku rocznie, a ślad węglowy generowany przez okna dachowe VELUX obniżył się o 13% – tłumaczył Robert Purol.
W uroczystości, która odbyła się 4 lipca, wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, przedstawiciele spółek oraz instytucji współpracujących z fabryką. W jej trakcie przedstawiono krótki rys historyczny, a następnie odbyło się oprowadzanie po zakładzie, przedstawiając linię produkcyjną oraz montażową. Całość zwieńczyło wspólne zasadzenie 25 drzewek na terenie fabryki, a następnie poczęstunek dla gości.
Warto dodać, że w ostatnim czasie Velux walnie przyłożył się do rozwoju rynku edukacyjnego w Gnieźnie, wspierając poprzez swoją fundację realizację tej inwestycji grantem w wysokości 8 mln złotych. Firma wspiera także wiele inicjatyw, jak Bieg Europejski czy Koronację Królewską, ale także mniejsze przedsięwzięcia o lokalnym charakterze.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Firma która dba przede wszystkim o swój wizerunek zewnętrzny, o pracowników już nie.
Wiem bo przepracowałem tam trochę.
B R A W O . teraz napiszcie za ile tam pracują pracownicy i ilu zwolniliście przez te lata ….
Może i tak zarobki do bani totalnie plus za zwolnienia teraz które były oraz odprawy niektórzy na nie nie zasłużyli