|  Rafał Wichniewicz  |  4 komentarze

Mieszkańcy nie chcą „dużych” zmian na osiedlu. „My na wyższe domy się nie zgadzamy!”

Około pięćdziesięciu mieszkańców, przede wszystkim sąsiadów spornej posesji, pojawiło się na konsultacjach związanych z planem zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Orła Białego.

Spotkanie odbyło się w sali wieczernika przy miejscowej parafii i skierowane było do wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta, nie tylko samych Winiar czy wspomnianego osiedla. To jednak właśnie przedstawiciele tego ostatniego, a dokładniej budynków znajdujących się najbliżej skrzyżowania z ul. Orcholską i Gdańską, pojawili się na miejscu.

Przedstawiony projekt został stworzony na podstawie uchwały podjętej przez Radę Miasta w listopadzie 2021 roku. Pomysł na objęcie osiedla planem zagospodarowania wynikł z zamierzeń jednego z przedsiębiorców, który w miejscu „Panoramy” u zbiegu ul. Gdańskiej i Orcholskiej postanowił wybudować nowy wieżowiec. Docelowo miał on mieć 12 kondygnacji nadziemnych.

Temat, który rozgrzewał mieszkańców os. Orła Białego (i nie tylko) od lata 2021 roku, został „zamrożony” na czas procedowania planu. Dodać należy, że wcześniej inwestorowi uniemożliwiono realizację pomysłu podczas ustaleń warunków zabudowy, która umożliwiałaby postawienie takiego obiektu. Od tego jednak zdecydował się on odwoływać.

Mimo, że plan objął cały obszar os. Orła Białego, to jednak najbardziej interesująca dla mieszkańców była działka właśnie po „Panoramie”. Zgodnie z informacją zawartą w projekcie uchwały, w miejscu tym powstać może budynek mieszkalny o wysokości do 5 kondygnacji (o wysokości 15 metrów) lub usługowy do 2 kondygnacji (9 metrów). Powierzchnia zabudowy działki ma wynieść 35%.

– Te 15 metrów to jest dla nas wysoko – przyznał jeden z mieszkańców, który zabrał głos w imieniu mieszkańców, poruszając kilka kwestii, starając się w ten sposób rozwiewać różne wątpliwości. Projektant planu przyznał, że wysokość ta jest „uśrednioną” z wysokości obiektów, które stoją w pobliżu. Temat wysokości powracał kilka razy, a ze słów mieszkańców wprost wynika, że wolą mieć pozostawiony obiekt o tym samym rozmiarze, co obecna „Panorma”. – My na wyższe domy się nie zgadzamy! – w końcu krzyknęła jedna z kobiet, której słowa zostały przyjęte z oklaskami.

Mieszkańców interesowały także kwestie badań gruntu – boją się, że w przypadku jakiejkolwiek budowy w tym miejscu, zagrożone będą inne budynki stojące na tym samym wzniesieniu. Jak tłumaczyli urzędnicy, badania geologiczne są poza procedowaniem planu i zrealizować je będzie trzeba na etapie inwestycyjnym – o ile w ogóle do niego dojdzie. Jak przyznano, to właśnie dopiero podczas potencjalnej budowy (cokolwiek w tym miejscu miałoby ostatecznie powstać), inwestor musiałby wypełnić wszystkie wymagania, jakie zostaną mu nałożone przez odpowiednie instytucje.

Poruszono także kwestie miejsc postojowych na parkingach w rejonie istniejących bloków i wieżowców, na których już teraz czasem nie da się zaparkować. – Miejsca parkingowe często są sprzedawane osobno przez deweloperów. Możemy założyć, że mogą być niewykorzystywane miejsca podziemne, bo ktoś kupi 3-4, takie też sytuacje widywałem. My, jako mieszkańcy os. Orła Białego, jaką mamy pewność, że te auta nie będą parkować na parkingu obok nas? – pytał jeden z gnieźnian. Zastępczyni prezydenta Joanna Śmigielska przyznała, że jeśli parkingi są ogólnodostępne i przy drogach publicznych, to nie można zabraniać dostępu do nich nikomu. 

Wśród padających głosów nie brakowało i takich, że Miasto powinno wykupić ten teren i urządzić tam przedszkole lub żłobek, co rzecz jasna jest mało realne z uwagi na koszty nie tylko zakupu, ale i budowy takiego obiektu. Nie oznaczałoby to też redukcji ruchu samochodowego, który nadal mógłby się wzmóc na os. Orła Białego. 

Samo spotkanie było tylko konsultacyjne, zorganizowane w celu dyskusji, która – jak można było zauważyć – zmierzała do tego, by na terenie po dawnej „Panoramie” nie zmieniano charakteru zabudowy. Uwagi te, od każdego mieszkańca, należy właśnie teraz kierować do Magistratu. 

Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, może wnieść uwagi, w formie papierowej lub elektronicznej, na adres Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, ul. Lecha 6, 62-200 Gniezno, urzad@gniezno.eu. Należy podać imię i nazwisko lub nazwę jednostki organizacyjnej i adres oraz dodatkowo oznaczenia nieruchomości której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do 5 września 2023 r. Szczegóły można znaleźć na stronie BIP Urzędu Miejskiego.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
11/08/2023 14:29

Mieszkańcy mogą sobie protestować i tak nic im do tego. Skoro jest plan zagospodarowania, jest wszystko zgodnie z prawem to każdy buduje to na co ma pozwolenie

Marek ZYGMUNT
Marek ZYGMUNT
11/08/2023 13:45

Konsultacje konsultacjami. Po prostu ludzie sobie porozmawiali z Urzędnikami Magistratu. A ostateczną decyzję i tak podejmie Prezydent Miasta Gniezna .( Bo Rada Miasta Gniezna sama z siebie raczej nic, wbrew Panu Prezydentowi miasta …… nie ” postanowi ” ). .

bob
bob
11/08/2023 11:14

mam pytanie – czy Prezydent Gniezna stara się o miejsca pracy dla mieszkańców , czy też ten temat jest w „zamrażarce ” …. ????

Mieszkaniec
Mieszkaniec
11/08/2023 10:12

Ktoś wie jakie ma oznaczenie na tym planie ta panorama – proszę podać.



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.