|  Rafał Wichniewicz  |  19 komentarzy

Stanowisko właściciela terenu ze schodami: „zaznaczenie swoich praw”

Schody zostały zamknięte, bo Urząd Miejski złożył wniosek o kontrolę ich stanu technicznego. Ta miała wykazać, że wymagają naprawy. Poza tym chodzi o kwestię prawa własności – tak twierdzi pełnomocnik właściciela terenu, na którym znajduje się zejście z os. Orła Białego w kierunku Wiaduktu Solidarności.

Kolejna odsłona sprawy związanej ze schodami i odcinkiem chodnika przy dawnej „Panoramie”. W miniony wtorek swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił Urząd Miejski w osobie zastępczyni prezydenta Joanny Śmigielskiej, a obecnie do naszej redakcji wpłynęło pismo od pełnomocnika właściciela terenu. Wyjaśnia w nim, jakie jest tło całej sytuacji oraz powody, dla których postąpiono tak, a nie inaczej.

– Działka ewidencyjna numer 16/5 położona wzdłuż ulicy Gdańskiej stanowiąca ciąg chodnikowy wraz ze schodami przy budynku dawnej Panoramy jest własnością prywatną. Miastu Gniezno ten fakt jest znany od dawna, w tym nabycie nieruchomości przez reprezentowanego przeze mnie inwestora. O fakcie tym mieli wiedzę zarówno Prezydent Miasta Gniezno p. Tomasz Budasz, ówczesny wiceprezydent odpowiedzialny za kwestie związane z inwestycjami p. Jarosław Grobelny, jak i obecna wiceprezydent p. Joanna Śmigielska. Właściciel od początku wskazywał, że docelowe wykorzystanie tej działki jest zależne od możliwości zagospodarowania działki sąsiedniej – informuje radca prawny Łukasz Gąsiorek.

Jak dalej dodano, Urząd Miejski miał wiedzę o charakterze planowanej inwestycji w miejscu dawnej „Panoramy”: – Miasto Gniezno kontaktowało się z moim Klientem, odnośnie możliwości realizacji
na tej działce planowanej przez siebie inwestycji, w tym wyrażenia potencjalnej zgody na jej zrealizowanie. Wielokrotnie włodarze miasta jak i urzędnicy magistratu, otrzymywali tą samą odpowiedź stanowiącą potwierdzenie już wcześniej wskazanego stanowiska. W ostatniej prośbie ponownie wystąpiono o wyrażenie zgody na realizację tej inwestycji, bez szczegółowych propozycji dotyczących zasad korzystania przez Miasto z nieruchomości prywatnej, w tym ewentualnego ponoszenia z tego tytułu stosownych opłat – dodano.

Dalej, jak wskazano w piśmie, decyzja o niewydaniu decyzji o warunkach zabudowy, która po raz pierwszy uniemożliwiła budowę nowego wieżowca, była w mniemaniu tej strony błędna, a do tego odbyło się to z ujawnieniem danych osobowych: – O ile Miasto Gniezno z dużą uwagą podchodziło do kwestii realizacji swojej własnej inwestycji, o tyle odnośnie postępowań administracyjnych, w których to mój klient występował jako wnioskodawca terminy wydawania decyzji, świadome blokowanie wydania decyzji o warunkach zabudowy poprzez wydanie decyzji wadliwej – opartej na wadliwych przesłankach wyeliminowanej z obrotu prawnego przez organ odwoławczy, jak i ogólny sposób prowadzenia postępowań, w tym między innymi naruszenie bezpieczeństwa danych osobowych mojego Klienta jak i innych mieszkańców sąsiednich nieruchomości będących Stronami postępowania w sprawie warunków zabudowy poprzez publikację ich danych adresowych w Biuletynie Informacji Publicznej podważają w sposób oczywisty zasadę zaufania do organów publicznych – zawarto w piśmie.

Jak wskazano, powyższe działania Urzędu Miejskiego, a także aktualny projekt planu zagospodarowania przestrzennego są odczytywanie jako „naruszenie prawa własności” i możliwości decydowania o jej zagospodarowaniu, które jest na różne sposoby uniemożliwiane: – W związku z powyższym w ocenie mojego Klienta jest niezbędne wyraźne wykazanie i zaznaczenie swoich praw – wyjaśniono.

Na koniec radca prawny w imieniu właściciela przekazał, że ostatecznie za decyzją o zamknięciu dostępu do schodów i chodnika przemawiał chociażby wandalizm i zaśmiecanie terenu, ale nie tylko: – Po drugie i ważniejsze, Miasto Gniezno skierowało pismo do organu nadzoru budowlanego o kontrolę stanu technicznego schodów. W wyniku zainicjowanej przez Miasto Gniezno sprawy i w związku ze stwierdzonym nieodpowiednim stanem technicznym, niezbędne jest ich wyłączenie z użytkowania – przekazano. Nie dziwi więc, że prywatny właściciel terenu nie ma zamiaru obecnie remontować schodów, które nie leżą w jego interesie. Według naszych ustaleń, ostatni raz gruntownemu remontowi poddane były kilkanaście lat temu i prace były wykonywane prawdopodobnie właśnie przez Miasto. Jak by rzeczywiście nie było, to powyższa sytuacja dobitnie pokazuje, jak zaniechania i nieuregulowane kwestie prawne potrafią się „odezwać” po latach.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wodzirej
wodzirej
04/09/2023 18:37

W państwie PiS nie takie prywacizny remontuje się, buduje, naprawia za publiczne pieniądze. A tu jakiś problem ze schodami za psi grosz

orlista
orlista
01/09/2023 18:53

Posadzić tego, który wyraził zgodę na sprzedaż działki 16/5.

mieszkaniec
mieszkaniec
30/08/2023 22:41

Władza Gniezna hamuje rozwój miasta z prędkością światła. Jedyne, na co zezwala, to budowa domów przez deweloperów i galerii handlowych , których zyski idą za granicę. Bałagan w mieście nie notowany od lat, chaos budowlany, domy odrapane, Przez lata nie powitała żadna atrakcja do zwiedzania itd.itd.,

Grzegorz
Grzegorz
31/08/2023 20:22
Odpowiedź  mieszkaniec

Proponuję spacer nad jeziorem Jelonek. Nic się nie zmieniło? Jest pięknie!

trompka
trompka
01/09/2023 07:52
Odpowiedź  Grzegorz

Za te 17 milionów złotych wydanych na Wenecję można było wykonać wreszcie remonty dróg czy naprawy chodników. A tak to za kilkanaście lat znowu będzie jakaś „rewitalizacja”.

Tiger
Tiger
02/09/2023 22:17
Odpowiedź  mieszkaniec

Boscie głosowali na #POpaprańców.
Zagłosuj ie na PiS, wtedy zmieni się na lepsze.

jajakoja
jajakoja
30/08/2023 20:05

Hmmm, remont schodów znajdujących się na prywatnym terenie za pieniądze publiczne to przestępstwo polegające na naruszeniu dyscypliny finansów publicznych. Tego po prostu nie wolno robić. To mniej więcej, jak remont prywatnej budowli za pieniądze gminy. Jest jakaś uchwała rady gminy, która nakazywała prezydentowi wydanie pieniędzy na taki remont?

Z Winiar
Z Winiar
30/08/2023 19:07

Prawniczy bełkot który tylko potwierdza ze miasto stoi w tym przypadku po stronie mieszkańców i nie pozwala na wolną amerykankę.

zenon
zenon
31/08/2023 09:06
Odpowiedź  Z Winiar

W jaki sposób miasto stoi po stronie mieszkańców? Budasz powinien wiedzieć, że schody są na prywatnej działce. Jeżeli nie wiedział to z niego taki prezydent jak z koziej d..y raisentasche. Przez lata miasto korzystało z prywatnej własności nie płacąc za to ani złotówki. Jak kolego z Winiar nie zapłacisz miastu jakiegoś podatku to zaraz naliczą odsetki. Lewica, którą reprezentuje także Budasz nie ma za grosz szacunku do prywatnej własności. Taka to KOMUSZA mentalność.

Tiger
Tiger
02/09/2023 22:15
Odpowiedź  zenon

Ciekawe ilu Gnieźnian głosowało na tych #POpaprańców z Budaszem na cze. O Dziadostwie nie wspomnę.
Głosujcie na PiS, to w końcu zmieni się na lepsze.

Analityk
Analityk
30/08/2023 18:37

Niech sobie zaznaczają prawa, ale krótki wgląd w dane przestrzenne, link -> https://polska.e-mapa.net/?identifyParcel=300301_1.0001.AR_127.16/3&showParcelInfo=1
Pokazuje, że dolne trzy stopnie schodów i obszar poniżej ich, nie należą do działki właściciela Panoramy. W związku z tym, wygląda na to, że płot stoi na terenie miasta i ogranicza dostep do obszaru publicznego.

terndzialki.PNG
Srx
Srx
30/08/2023 18:02

No. Nareszcie. Koniec urzędniczych Panów i panoszenia się administracji państwowej. Jak po pieniądze za teren to przyszli, ale zgody dać już cwaniaczki nie chcą.

Kminek
Kminek
30/08/2023 17:14

Prawidłowo! Gratuluję odwagi.

Obywatel RP
Obywatel RP
30/08/2023 15:14

Miasto Gniezno jest źle zarządzane i przez wiele lat było. Nie ukrywajmy, że poprzedni jak i obecny włodarz nie dba o interesy miasta

Inżynier
Inżynier
31/08/2023 12:29
Odpowiedź  Obywatel RP

Bo na czele Miasta od lat stoją laicy a nie fachowcy z doświadczeniami społeczno-gospodarczym. Panowie bawią się w politykę, a pojęcie o gospodarowaniu mają takie, jak widać idąc ulicami naszego miasta.

Tiger
Tiger
02/09/2023 22:11
Odpowiedź  Inżynier

Póki Gnieźnianie będą głupsi niż ustawa przewiduje, głosując za #POpaprańcami, tak długo będzie źle, a z biegiem lat gorzej. Może w końcu Gnieźnianie się obudzą i zagłosują za PiS i wygonią z Gniezna, a najlepiej również i z Dziadostwa #POpapranców.

Tiger
Tiger
30/08/2023 12:39

Miałem racje w swym dobitnym komentarzu dotyczącym tego tematu. Tam gdzie rządzą #POpaprańcy, tam widać jak sprawy się ,, mają „.
Gnieźnianinie, pomyśl czy chcesz mieć władze, która robi niewiele lub wcale (#POpaprańcy) lub inne lewicowe lemingi typu SLD lub 3 Droga czy władze, która dba o mieszkańców (PiS) ?

kris
kris
31/08/2023 14:38
Odpowiedź  Tiger

O tak, jeszcze tylko tego brakowało żeby do władzy w Gnieźnie dorwało się pisiorstwo, Panie broń

spółdzielca
spółdzielca
30/08/2023 11:26

Ciekawe, jak można stawiać wieżowiec na kolektorze i na skarpie, która jest wstrząsana coraz większym ruchem komunikacyjnym? Posadowienie w tym miejscu wysokiej budowli z głębokim podziemiem na garaże może spowodować nieodwracalne skutki, o których strach myśleć. O etycznym wydźwięku postawienia wieżowca zasłaniającego światło i widok na historyczną panoramę Gniezna, szkoda już nawet wspominać.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.