W minioną niedzielę 3 września gmina Trzemeszno dziękowała za tegoroczne plony, na dożynkach zorganizowanych w Kamieńcu.
Uroczystość rozpoczął koncert Orkiestry Dętej z Mogilna, po którym rozpoczęła się Msza święta dziękczynna, celebrowana przez księdza proboszcza Ryszarda Borowicza. Po nabożeństwie korowód dożynkowy składający się z pocztów sztandarowych, delegacji sołectw z wieńcami dożynkowymi i gości udał się na pobliski plac, gdzie na scenie śpiewał Zespół Kalina.
Tomasz Szafrański, sołtys Kamieńca oraz Krzysztof Dereziński burmistrz Trzemeszna powitali wszystkich przybyłych gości, życząc równocześnie dobrej zabawy na święcie plonów. Następnie, zgodnie z tradycją, starostowie dożynek Agnieszka Prus i Adam Mądry przekazali bochenek chleba, upieczony z tegorocznych plonów, który został następnie rozdzielony wśród mieszkańców.
Ważnym punktem oficjalnej części dożynek było wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Na wniosek burmistrza Trzemeszna, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus nadał odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” za całokształt pracy na rzecz rolnictwa Damianowi Paluchowi. Wyróżnienie „Rolnik-Producent Rolny” za wzorowe prowadzenie gospodarstwa rolnego oraz pracę na rzecz rolnictwa zostali uhonorowani: Roman Nowacki z Wymysłowa, Sylwester Wełniak z Kruchowa, Tomasz Wędzikowski z Kamieńca. Jerzy Semrau z Popielewa został uhonorowany wyróżnieniem „Człowiek Środowiska Wiejskiego”, za całokształt pracy na rzecz rolnictwa i środowiska wiejskiego oraz działalność w Związku Hodowców i Producentów Rolnych. Teresa Pilarska z Płaczkowa otrzymała wyróżnienie „Gospodyni Roku” za działalność w Kole Gospodyń Wiejskich. Wyróżnienie „Aktywne Koło Gospodyń Wiejskich” za wieloletnie pielęgnowanie kultury i tradycji polskiej wsi oraz aktywną działalność społeczną w środowisku uhonorowane zostały: KGW „Tradycja” w Kruchowie i KGW „Zgodne” w Ławkach. Sołtysem roku 2023 został Tomasz Szafrański, sołtys Kamieńca.
Organizatorzy przygotowali bogaty program artystyczny. Na małej scenie nad jeziorem Kamienickim wystąpili lokalni artyści młodego pokolenia. Natomiast na scenie głównej zatańczył zespół „Białe Kujawy” z Bielic, Zespół Artystyczny Świerszcze, Chór „Metrum” z Gniezna. Gwiazdą dożynek był Zespół Muzyczny Żuki.
Podczas części rekreacyjnej rozegrano spartakiadę sołectw i osiedli gminy Trzemeszno. Były takie konkurencje jak ubijane białek, składanie puzzli na czas czy przenoszenie balotów ze słomy. Rywalizację wygrało sołectwo Zieleń.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Kto ustalił takie niskie ceny za ciasto, chyba nigdy ciasta nie robił, nie wie on czy ona ile pieniędzy i czasu trzeba w nie wlożyć. W imię czego, tego, żeby pokazać, że w tej gminie jest tak dobrze. Nie jest i szczerze jest coraz gorzej.