|  Rafał Wichniewicz  |  1 komentarz

Deratyzacja na terenie miasta – obowiązek właścicieli nieruchomości

Przez miesiąc właściciele nieruchomości i osoby zarządzające nimi mają obowiązek dokonania deratyzacji na terenie swoich posesji.

Urząd Miejski przypomina o przeprowadzeniu obowiązkowej akcji deratyzacyjnej w dniach od 15 października do 15 listopada. Ten obowiązek spoczywa na właścicielach nieruchomości, użytkownikach wieczystych, jednostkach organizacyjnych i osobach posiadających nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu i innych podmiotach władających nieruchomościami na terenie Gniezna.

Deratyzacji należy poddać pomieszczenia zsypowe i piwniczne oraz miejsca najbardziej narażone bytowaniem gryzoni w budynkach, budowlach i infrastrukturze technicznej na terenie Miasta Gniezna, dotyczy to przede wszystkim nieruchomości:

  • zabudowanych obiektami i magazynami wykorzystywanymi odpowiednio do przetwórstwa spożywczego, bądź przechowywania produktów rolno-spożywczych,
  • wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej,
  • budynków użyteczności publicznej.

Ponadto należy przeprowadzać deratyzację pomieszczeń, w których utrzymywane są zwierzęta gospodarskie. W pozostałych budynkach i obiektach deratyzację przeprowadza się w przypadkach stwierdzenia występowania gryzoni.

Deratyzacja polegać powinna na wyłożeniu preparatów (trutek) zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia lub posiadających atest Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie do zwalczania gryzoni w miejscach ich występowania i gromadzenia się.

Trutkę należy wyłożyć w ilości i według zasad właściwych dla danego preparatu. Miejsca wyłożenia preparatów należy odpowiednio oznakować i zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich. W okresie trwania deratyzacji zaleca się kontrolowanie i uzupełnianie wyłożonej trutki.

Osoby bezpośrednio przeprowadzające deratyzację winny podjąć czynności zabezpieczające przed nieszczęśliwymi wypadkami zatruć mieszkańców i zwierząt domowych a w szczególności pouczyć o niebezpieczeństwie zatrucia.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
miastowy
miastowy
30/09/2023 11:24

Najpierw niech prezydent wyda stosowne zarządzenie o nie dokarmianie ptaków szczególnie na Rynku targowisku i okolicach. Ptaszyska sa tak znarowione, ze nie żrą już byle czego i odpadki pozostają na chodnikach, po które z nastaniem zmierzchu wyłażą ze swych kryjówek szczury. Dopóty władza nie zabierze się za tych, co zabrudzają publiczne miejsca różnymi odpadkami żywności, dopóty każda deratyzacja będzie walką z wiatrakami.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.