|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Handel ludźmi wciąż żywy. Policjanci przestrzegają 

źródło: KPP Gniezno

To zjawisko nadal występuje, choć wielu może sobie nie zdawać z tego sprawy. Funkcjonariusze informują, że każde oferty pracy na wyjeździe należy dobrze sprawdzić, zanim zapadnie decyzja.

W minioną środę funkcjonariusz z gnieźnieńskiej komendy przeprowadził działania profilaktyczne na stacji kolejowej i dworca autobusowego. Tematem przewodnim była sprawa handlu ludźmi – problem, który może spotkać każdego, a już zwłaszcza w trudnej sytuacji życiowej.

– Wiele osób, chcąc ją poprawić, na własną rękę szuka pracy poza granicami kraju, decydując się na pracę z ogłoszenia albo korzystają z propozycji pracy złożonej przez nieznaną osobę. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyboru konkretnej pracy, należy się dobrze przygotować – informują policjanci. 

W pierwszej kolejności należy szukać pracy za pomocą sprawdzonej agencji pośrednictwa pracy lub pośrednika na stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz. Pamiętać należy, że agencja powinna dostarczyć szczegółowych informacji na temat pracy, jaką będzie się wykonywać. Ważne są przy tym prawa i obowiązki jako pracownika w danym kraju (m.in warunki pracy, wysokość stawek płacy i inne ustalenia muszą być jasno zapisane w umowie). Agencja nie może wymagać opłaty za pośrednictwo w znalezieniu pracy. Zgodnie z polskim prawem opłata może być pobierana tylko od pracodawcy. Wszelkie informacje dotyczące mieszkania i warunków pracy znaleźć można na stronie www.eures.praca.gov.pl.

– W każdym przypadku wyjazdu za granicę, do pracy, na wakacje czy na studia, należy zostawić bliskiej osobie dokładny adres pobytu, kopię dokumentu tożsamości, aktualne zdjęcie i kontakty do osób z którymi się podróżuje. Jeśli jest to wyjazd do pracy zostaw jak najwięcej informacji na temat przyszłego pracodawcy – przestrzegają policjanci. Więcej informacji o zjawisku handlu ludźmi można znaleźć na stronie: https://handelludzmi.eu.

Policjanci informują, że jeśli ktoś stał się ofiarą handlarzy lub przypuszcza, że w okolicy może rozwijać się taki proceder, należy skontaktować się z Biurem Kryminalnym Komendy Głównej Policji pod numer 664 974 934, (tam również można otrzymać pomoc czy poradę) albo napisać pod adres handelludzmibsk@policja.gov.pl.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.