|  MN (opr)  |  Zostaw komentarz

Szkoła w Goślinowie obchodziła Dzień Patrona

zdjęcia nadesłane

W Szkole Podstawowej im. Obrońców Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej w Goślinowie odbył się Dzień Patrona. Dla tej placówki jest to wyjątkowe wydarzenie, bowiem takich postaci jest bardzo dużo.

Uroczystości zainaugurowała dyrektorka Beata Szuszkiewicz, która powitała wszystkich uczestników tego wyjątkowego wydarzenia.

Następnie nauczyciel historii Tomasz Gniazdowski przedstawił zgromadzonym sylwetki dwóch bohaterów, którzy zostali włączeni w poczet Patronów Szkoły. Pierwszym z nich jest porucznik Józef Pawłowski, absolwent szkoły podstawowej w Goślinowie, żołnierz kampanii wrześniowej, zamordowany w Katyniu w 1940 r. Kolejnym jest natomiast Andrzej Zawada, rolnik, obrońca Kłecka, rozstrzelany przez Niemców w 1939 r. Warto dodać, że jest to też to pradziadek jednej z uczennic tej szkoły.

Następnie uczniowie wraz z nauczycielami udali się pod pomnik Obrońców Wartości – Bóg, Honor, Ojczyzna, który znajduje się przed szkołą. Dzieci z klasy 1, wzorem poprzednich lat, złożyli pod pomnikiem kapsułę z ziemią pochodzącą z Katynia.

Kolejnym punktem uroczystości był XXII Bieg im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki (tego dnia przypadała 39. rocznica jego męczeńskiej śmierci). W zawodach uczestniczyło 71 uczniów (klasy 1-8). Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani pamiątkowym medalem.

Po sportowych zmaganiach przyszła pora na projekt edukacyjny pod kierunkiem Tomasza Gniazdowskiego. Polegał on na zdobywaniu przez uczestników informacji o życiorysach poszczególnych patronów szkoły. Owoc tego przedsięwzięcia stanowią prace plastyczne, których fotografie zamieszczamy poniżej. Zwieńczeniem projektu było spotkanie z gośćmi honorowymi – potomkami naszych Patronów –  Grzegorzem Pawłowskim, Romanem Manuszakiem oraz Marią Gorczyńską i Hanną Wierzbicką, a także Dariuszem Hajduszakiem. Podzielili się oni historią swoich przodków. Wydarzenie uświetnił krótki wykład dra Marka Szczepaniaka z Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Gnieźnie, który przedstawił zebranym dokumenty dotyczące historii szkoły w Goślinowie oraz jej patronów.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.