Do mieszkańców gminy Niechanowo skierowany został komunikat w związku z obecnością wilków na tym terenie. Przypomina się o zasadach zachowania w sytuacji ich zauważenia.
Jak zawarto w kurendzie, skierowanej do mieszkańców 30 października, z uwagi na zauważoną bytność wilków na terenie gminy, należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w przypadku bezpieczeństwa dzieci.
– Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet, jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliża siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą. Wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich – informuje Urząd Gminy Niechanowo.
– Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta – dodano w komunikacie.
Dlatego przypomina się mieszkańcom, że nigdy nie należy dokarmiać wilków, nawet jeśli wyglądają one jako wychudzone. O ich obecności należy powiadomić Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”. Wszystkie odpadki spożywcze należy przechowywać w zamykanych pojemnikach, ponieważ w przypadku ich wyrzucania poza obręb posesji, mogą zwabiać wilki. – Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże – apeluje urząd. Psy i koty należy trzymać w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach. Nie należy też zostawiać na zewnątrz psiej i kociej karmy, która może zwabić wilki. Podczas spacerów z psem – w tym przypadku po terenie Lasu Miejskiego i Lasu Jelonek, należy go prowadzić na smyczy.
W przypadku spotkania z wilkiem w lesie, jeśli podchodzi ono zbyt blisko (poniżej 30 metrów), należy unieść ręce i pomachać w powietrzu: – To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna. Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany. Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi. Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć dopiero gdy masz pewność, ze zwierzęt jest daleko i nie interesuje się tobą – zawarto w komunikacie. Przypomina się przy tym, że wilk jest gatunkiem chronionym i za jego zabicie lub kłusowanie grozi kara do 5 lat więzienia.
Wilk na polu w okolicy Niechanowa. Fragment nagrania z 2021 roku:
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Nie tylko w Niechanowie. 28 listopada widziałem wilka na drodze leśnej pomiędzy Lubochnia a Piaskami .