|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Odeszli w minionym roku…

We Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny wielu wspomina tych, którzy odeszli już z tego świata. W ciągu minionego roku pożegnaliśmy także kilka osób związanych z Gnieznem, których śmierć poruszyła mieszkańców lub środowiska, z którymi byli związani…

17 listopada 2022 roku zmarł Andrzej Wyrwa. Historyk, archeolog, długoletni dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Wykładowca akademicki, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor licznych publikacji naukowych nt. średniowiecza oraz inicjator różnych badań, nie tylko w obrębie Ostrowa Lednickiego. Jego ostatnim dziełem było otwarty w ub. roku nowy obiekt muzealny w Dziekanowicach. Zmarł w wieku 67 lat.

4 grudnia 2022 roku w wieku 92 lat i w 67. roku kapłaństwa odszedł ks. Antoni Siemianowski. Profesor, filozof i wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Autor licznych artykułów, recenzji i publikacji z zakresu filozofii.

29 grudnia 2022 roku zmarł Jan Janowiak. Wieloletni działacz sportowy, związany przez całe życie z klubem Stella. To w nim był aktywny nie tylko jako sportowiec, ale także promotor tenisa stołowego. Za swoje dokonania był wielokrotnie odznaczany i honorowany. Do końca swoich dni interesował się wynikami sportowymi i pamiętał o swoich zawodnikach. Odszedł w wieku 91 lat.

20 lutego 2023 roku odeszła Elżbieta Kabzińska, wieloletnia dyrektorka Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie, zwanego zwyczajowo „Medykiem”. Zanim w 2006 roku podjęła się tej funkcji, przez długi czas nauczała w Studium. Jej ostatnim osiągnięciem był generalny remont 160-letniego gmachu, który doczekał się gruntownej rewitalizacji.

18 marca 2023 roku zmarł Łukasz Gajdzis, aktor, reżyser oraz w latach 2013 – 2016 zastępca dyrektora gnieźnieńskiego teatru. Później był dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Zmarł w wieku 38 lat.

W wakacje 2023 roku zmarły także dwie najstarsze gnieźnianki – 27 lipca pani Marta Budzyńska, która kilkanaście dni wcześniej obchodziła swoje 106. urodziny. W miesiąc później, bo 24 sierpnia br., w wieku 105 lat odeszła także pani Joanna Piskorz. Obie seniorki, cieszyły się licznymi wnukami, prawnukami oraz praprawnukami.

27 sierpnia 2023 roku zmarł Eugeniusz Górniak. Długoletni harcerz, instruktor i działacz społeczny, a przede wszystkim założyciel Stowarzyszenia Artystyczno-Rehabilitacyjno-Terapeutycznego „Promyk”, organizacji wspierających osoby wymagających wsparcia w swojej działalności. Z tej inicjatywy zrodził się także „ośrodek agrosocjalterapeutyczny” w Dębnicy. Był kilkukrotnie nagradzany za swoją działalność. Zmarł w wieku 78 lat.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.