Świadomość możliwości podjęcia leczenia rehabilitacyjnego osób po zawale serca wzrasta – podobnie jak liczba osób korzystających z programu, przygotowanego przez NFZ i wielkopolskie szpitale.
Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, w Wielkopolsce przybywa osób korzystających z możliwości leczenia z Kompleksowej Opieki Specjalistycznej (KOS) dla osób po zawale. W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku było takich pacjentów więcej niż w poprzednim roku.
W Szpitalu Pomnik Chrztu Polski z takiej możliwości korzystać można od lipca 2022 roku, kiedy to lecznica przystąpiła do programu. Tym samym 12 szpitali w Wielkopolsce, posiadających oddziały kardiologiczne, są w KOS-Zawał.
– Szczególnie istotnym etapem programu KOS-Zawał jest rehabilitacja kardiologiczna. Obejmuje ona opiekę fizjoterapeuty, dietetyka, a w razie potrzeby również psychologa. Ich zadaniem jest poprawa stanu zdrowia chorego w dłuższej perspektywie – informuje NFZ.
Łącznie z programu kompleksowej opieki pozawałowej skorzystało do tej pory ponad 7 tysięcy pacjentów w Wielkopolsce. W Gnieźnie od lipca 2022 roku do września 2023 roku z możliwości leczenia skorzystało 138 pacjentów, przy czym z samej rehabilitacji – 102 osoby. W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku Szpital Pomnik Chrztu Polski odnotował 396 hospitalizacji kardiologicznych, w tym 293 w standardowych i 103 w ramach KOS-Zawał – to stanowi 26% (ponad połowa szpitali w Wielkopolsce osiąga wynik powyżej 50%). Mimo to, istotnym jest też fakt, że ze 138 osób korzystających z KOS Zawał, 74% kontynuowało swoją rehabilitację kardiologiczną w ramach tego programu.
NFZ zachęca do korzystania z KOS-Zawał, który pokazał korzyści zdrowotne, jakie daje on pacjentom korzystającym z niego: – Najnowszy raport Narodowego Funduszu Zdrowia na temat dotychczasowej realizacji KOS-Zawał pozwala stwierdzić, że program okazał się sukcesem. Udostępnione dane jednoznacznie wskazują, że wśród pacjentów, którzy korzystają ze świadczeń przewidzianych w KOS-Zawał śmiertelność jest niższa w porównaniu z pacjentami, którzy nie otrzymują tych usług, bez względu na wiek czy historię chorób. Analitycy NFZ także potwierdzają, że rehabilitacja kardiologiczna zmniejsza ryzyko wystąpienia niewydolności serca po zawale.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.