|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

W Gnieźnie ruszyło Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom
Zdjęcie nadesłane

Od listopada w Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej rozpoczęło działalność Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. 

Dzięki wsparciu Caritas Internationalis i realizacji programu: „Wsparcie Caritas w Polsce dla osób dotkniętych konfliktem w Ukrainie – EA18/2022” – uchodźcy i migranci, osoby, które schroniły się w Polsce po wybuchu wojny w Ukrainie, mogą skorzystać ze wsparcia psychospołecznego w Centrum, znajdującym się przy ul. Seminaryjnej 2 w Gnieźnie.

W Centrum, przede wszystkim, będzie można skorzystać (po wcześniejszym umówieniu) z porady psychologa lub doradcy ds. zatrudnienia, który pomoże odnaleźć się uchodźcom na rynku pracy. Dodatkowo doradcy ds. integracji wesprą chętnych w załatwianiu spraw codziennego życia na obczyźnie. – Caritas od początku konfliktu pomaga ofiarom wojny w Ukrainie. Wspieramy zarówno ludzi, którzy pozostali w zaatakowanym przez Rosję kraju jak i uchodźców docierających do Polski. Działamy we współpracy z Caritas Polska, diecezjalnymi Caritas oraz organizacjami w Ukrainie – rzymskokatolicką Caritas-SPES oraz grekokatolicką Caritas Ukraina. Każdego dnia zgłaszają się do nas osoby potrzebujące pomocy – mówi Wojciech Tomaszewski, koordynator Centrum: – Uchodźcy wojenni z Ukrainy są w szczególnej sytuacji, ponieważ nie znają języka polskiego, są zagubieni, często straumatyzowani. Wojna na Ukrainie trwa, osób, które uciekają przed skutkami konfliktu przybywa.

– Chcemy, aby te osoby nie były pozostawione same sobie – dodaje Lucyna Muniak, rzecznik prasowy Caritas: – Będziemy je wspierać w nauce języka polskiego, w wychodzeniu z traumy, w załatwianiu pracy, po to, aby odnalazły się w naszym społeczeństwie, bo na razie, pomimo tego, że większość z nich deklaruje chęć powrotu do kraju, jesteśmy skazani na swoje sąsiedztwo – mówi.

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom prowadzone przez Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej jest jedną z tego typu placówek prowadzonych przez pozostałe caritas diecezjalne (jedną z nich także Caritas Polska). Dane kontaktowe i informacje o zakresie pomocy udzielanej w poszczególnych placówkach, są dostępne pod adresem: Gniezno, ul. Seminaryjna 2, telefon: 519 335 755.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.