|  Rafał Wichniewicz  |  1 komentarz

Problemy z biletomatami w autobusach MPK. „Należy zgłaszać kierowcy”

zdjęcia nadesłane

W ostatnim czasie otrzymaliśmy informacje o problemach, jakie napotykali pasażerowie, chcący zakupić bilet w urządzeniach funkcjonujących w autobusach MPK.

Pierwszy sygnał pojawił się już przed świętami, a kolejne także potem w okresie przedsylwestrowym. W każdym przypadku dotyczyło to albo niedziałającego biletomatu, lub też wyświetlał on sygnał o awarii.

– Kilku pasażerów łącznie ze mną nie mogło kupić biletów. Ile na tym stratna jest firma MPK? Co ciekawe regulamin takich sytuacji nie przewiduje, a ja nie mam obowiązku mieć żadnej aplikacji czy szukać punktu sprzedaży biletów. Po to są biletomaty, abym zakupić mógł bilet – przekazał gnieźnianin jadący linią nr 17, który się z nami skontaktował.

Kilka dni później ten sam mieszkaniec przekazał nam: – To jest częste zjawisko. Dziś dwa razy trafiłem na niedziałający biletomat – dodał w wiadomości z 28 grudnia, korzystając z linii nr 11. Podobne informacje napłynęły w tym okresie od dwóch innych pasażerów, jednak nie przekazali nam, w jakim autobusie napotkali ten problem.

W sprawie skontaktowaliśmy się z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Gnieźnie. Jak nam przekazał prezes spółki Wojciech Gulczyński, żaden autobus nie może wyjechać z zajezdni z niesprawnym biletomatem. W przypadku wykrycia takiego problemu czy to na miejscu czy gdzieś na trasie, wzywany jest pracownik w celu jego naprawienia, dokonywanej na pętli. Dodał jednak, że w okresie świątecznym, z uwagi na problem z taborem, na liniach mogły się pojawić przypadki autobusów, gdzie wystąpiła awaria urządzeń. Niemniej każdy pasażer powinien przypadek niedziałającego biletomatu zgłosić kierowcy autobusu.

Od siebie też dodamy, że w przypadku braku biletu papierowego, należy jednak dokonać tego w formie elektronicznej. Punkt 2 Regulaminu MPK Gniezno stanowi, że „dokumentem poświadczającym zawarcie umowy przewozu jest bilet w formie papierowej lub elektronicznej zgodny z aktualnie obowiązująca taryfą opłat”. Brak aplikacji nie jest więc wytłumaczeniem, a w przypadku nieposiadania ważnego biletu pasażer… musi opuścić autobus. Dla wielu mieszkańców jednak forma elektroniczna nie jest wciąż przystępna, dlatego – jak pokazują powyższe przypadki – w sytuacji „awaryjnej” lepiej jest mieć przy sobie zapas biletów.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
06/01/2024 21:40

Chyba we Wrocławiu była sprawa, gdzie ktoś dostał mandat w takiej sytuacji.
Nie zapłacił, sprawe w sądzie wygrał.
Jeśli MPK chce elektroniczne bilety niech kupi wszystkim odpowiednie telefony komórkowe. Mój nie obsługuje żadych cyfrowych biletów. Czy to znaczy, ze nalezy mnie wykluczyć z możliwości podróżowania MPK Gniezno?
Czyli miało być tak pięknie, a wyszło jak zawsze. Zmarnowane pieniądze.



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.