Jak zwykle na początku kolejnego roku kalendarzowego, Fundacja Edukacyjna Perspektywy opublikowała najnowszy ranking polskich liceów i techników. Na liście krajowej ponownie znalazły się trzy placówki z terenu Gniezna.
Ranking jest dla wielu szkół prestiżowym wyróżnieniem, oczywiście jeśli udało się do niego dostać. Opinie na temat metodologii prowadzonych obliczeń i doboru czynników są rozbieżne, ale to jednak trafienie na listę „Perspektyw” oraz publikowane latem wyniki matur, są często brane za wyznacznik poziomu nauczania w danych szkołach.
W ramach tegorocznej analizy, stworzono ponownie ranking najwyżej klasyfikowanych 1000 liceów i 500 techników z całego kraju. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w przypadku szkół z Gniezna.
W analizie dotyczącej liceów brano pod uwagę trzy istotne czynniki – wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach – także międzynarodowych (25%).
Wartym zaznaczenia jest tutaj, że w ub. roku do matur w gnieźnieńskich liceach (wg. OKE) przystąpiła następująca liczba uczniów: w I Liceum Ogólnokształcącym 176, w II Liceum Ogólnokształcącym 136, w III Liceum Ogólnokształcącym 114, w liceum w Trzemesznie 25, a w liceum w Milenium – 23. Również ilość osób zdająca konkretne przedmioty była zróżnicowana (niekiedy proporcjonalna), co przekłada się tym samym na wyniki osiągnięte w rankingu.
W ogólnopolskim rankingu Perspektywy 2024 najwyżej wśród liceów uplasowało się Akademickie Liceum Ogólnokształcące Milenium, które zajęło wysokie, 125. miejsce. To po raz kolejny najwyższe położenie, jakie kiedykolwiek zajęła jakakolwiek gnieźnieńska placówka w tym zestawieniu. W ub. roku było to 220 pozycja, a w 2021 roku ta prywatna szkoła zajęła 275 pozycję. Tym samym otrzymała ona także złotą odznakę rankingu Perspektywy 2024. W skali województwa wielkopolskiego, placówka zajęła 7. miejsce!
Drugim na liście jest I Liceum Ogólnokształcące, które zajęło 324. miejsce, przesuwając się tam z 482., które zdobyła w 2023 roku (w 2022 było to 290., a w 2021 – 372.). Placówka otrzymała srebrną odznakę rankingu Perspektywy 2024. W skali województwa I LO zajęło 28. pozycję.
Jako trzecia placówka na liście pojawiło się II Liceum Ogólnokształcące, które uplasowało się na 818. miejscu – w ubiegłym roku było to 751. miejsce. Tym samym placówka obecnie otrzymała ponownie brązową odznakę. W 2022 roku szkoła zajęła 477. miejsce, a w 2021 – 442. W województwie zajęła 73. pozycję.
Na liście wojewódzkiej pojawiło się także po raz drugi III Liceum Ogólnokształcące, zajmujące 101. pozycję (w ub. roku – 105.).
W przypadku techników brane pod uwagę były czynniki proporcjonalnie: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
W zestawieniu techników, po dwuletniej nieobecności na ogólnopolskiej liście, pojawił się Zespół Szkół Ekonomicznych – zajął on 344. pozycję (na 500 szkół ujętych w rankingu). Ostatnim razem w 2021 roku „Ekonomik” zdobył 318. miejsce.
Na liście szkół w województwie to właśnie Zespół Szkół Ekonomicznych zajął najwyższe miejsce spośród gnieźnieńskich placówek – 40. Na 86. pozycji w Wielkopolsce jest technikum w Zespole Szkół Przyrodniczo-Usługowych (w 2023 roku – 65). 99. miejsce w regionie zajęła Szkoła Techniczna ZDZ (Mundurowa). Na 100. pozycji pojawiło się także technikum w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.