|  Rafał Wichniewicz  |  24 komentarze

Chcą usunięcia pomnika z czerwoną gwiazdą

Pojawiła się petycja, pod którą zbierane są podpisy pod pomysłem usunięcia pomnika z gwiazdą czerwoną, stojącego w kwaterze żołnierzy sowieckich na cmentarzu przy ul. Witkowskiej.

O takiej inicjatywie poinformował dzisiaj miejscowy oddział Ruchu Narodowego. W niedzielne południe 21 stycznia 2024 roku, a więc w 79. rocznicę wejścia sowietów do Gniezna, tuż przed pomnikiem stojącym pośrodku wspomnianej kwatery, przekazano informacje o rozpoczęciu zbierania podpisów pod usunięciem wspomnianego monumentu.

– Pomnik, który się tu znajduje, upamiętnia tę datę i upamiętnia zamianę okupanta z niemieckiego nazistowskiego na rosyjskiego sowieckiego. Polacy, a w szczególności gnieźnianie, doznali wielu trudności i cierpienia związanego z wprowadzeniem sowieckiego sytemu politycznego, gospodarczego i społecznego – mówił Dawid Grzyb, przewodniczący struktur Ruchu Narodowego w Gnieźnie. Jak przekonywano, pod pomnikiem nikt nie został pochowany i nie stanowi on miejsca spoczynku. Nikt też nie zamierza ruszać grobów ponad 400 wojskowych spod znaku czerwonej gwiazdy, pochowanych w kwaterze – organizacji chodzi tylko o pomnik. 

– Naszym zdaniem, usunięcie tego pomnika i symboli czerwonej gwiazdy z niego, to nie tylko usunięcie konkretnego elementu, ale przede wszystkim sygnał o oddzieleniu się z przeszłością sowieckiej dominacji nad Polakami – mówił Dawid Grzyb.

Dodajmy, że przez wiele ostatnich lat data 21 stycznia spotykała się w Gnieźnie z dużym sporem światopoglądowym. Środowiska lewicowe z tej okazji organizowały uroczystości, podczas których składano kwiaty i znicze pod pomnikiem w Parku im. T. Kościuszki. W kontrze, od czasu do czasu, przychodziły różne inicjatywy, podczas których przypominano o zbrodniach dokonanych przez sowieckie wojska – organizowały to różne środowiska prawicowe. Po tym, jak tzw. „spotkania pamięci” przeniesiono na cmentarz przy ul. Witkowskiej, kontrmanifestacji zaprzestano. 

Lewica ostatni raz spotkała się oficjalnie pod pomnikiem 21 stycznia 2022 roku. Wkrótce po tym, jak doszło do agresji Rosji na Ukrainę, rok później wydarzenie się nie odbyło. Tak samo nie zorganizowano nic w tym roku, aczkolwiek pod monumentem zwieńczonym czerwoną gwiazdą (pomalowanym w niebiesko-żółte barwy Ukrainy), pojawiły się kwiaty i znicze.

– Swego czasu na pomniku znajdowała się także tablica pamiątkowa, której tekst brzmiał następująco: „Wieczna sława bohaterom, poległym w walce o wolność i niepodległość naszej ojczyzny 1941 – 1945” –mówił Bartosz Mróz i jak dalej dodał: – Cóż jest to za wyzwolenie, skoro najpierw walnie przyczynili się do naszego upadku, a następnie po kilku latach na białych koniach udawali, że nas wyzwalają. Trzeba mieć historyczny syndrom sztokholmski, żeby dzień 21 stycznia uznawać za wyzwolenie Gniezna.

W związku z powyższym, Ruch Narodowy ogłosił petycję, pod którą można się podpisywać na stronie dekomunizacjagniezna.pl. Podpisy mają być też zbierane w formie papierowej, a po ich zgromadzeniu w ciągu najbliższych tygodni, mają zostać przekazane do odpowiednich instytucji – pod uwagę brany jest Prezydent Miasta Gniezna i Wojewoda Wielkopolski.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
24 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Qter
Qter
26/01/2024 17:52

Likwidacja pomnika sowieckiej dominacji, który już dawno powinien być usunięty, budzi wiele niczym nieuzasadnionych kontrowersji. Ciekaw jestem, czy obrońcy tego narzuconego nam symbolu z takim samym zapałem wyrażą dezaprobatę wyrzuceniu tablicy upamiętniającej żołnierzy wyklętych i znaku Polski walczącej do piwnicy w ministerstwie kierowanym przez panią Hennig Kloskę. Smutne, iż sama Pani minister na ten skandal nie reaguje. Dziwne.

wilk
wilk
23/01/2024 20:46

Jeszcze niedawno cała lewica lokalna biła tam pokłony na czele z posłem Tadziem,a przedtem 21 stycznia wygłaszali płomienne przemowy w Parku Kościuszki,dopóki kacapy Fiutina nie napadli na Ukrainę,a teraz nie wypada,bo takie czasy!! Ale ONI mają cały czas w duszy wiernopoddaństwo Sowietom,bo dzięki nim mogli terrorem przejąć władzę w Polsce w 1945 r,.W żadnych demokratycznych wyborach NIGDY,by tej władzy NIE zdobyli !! Pomnik już dawno powinien być przeniesiony do jakiegoś prywatnego ogródka jakiegoś towarzysza,tam niech by się zbierali przy grillu mołojcy i ich pociotki i wspominali jakie to postępowe czasy były.

Ryszard
Ryszard
23/01/2024 15:21

Ten młody człowiek uczył się historii i odrobił lekcje .A może ktoś z jego rodziny też cierpiał przez ten totalitarny system .Więc ma prawo się wypowiadać na ten temat.Lewactwo tego nie rozumie bo broni swoich bohaterów z pod czerwone gwiazdy .Ciekawe jak by bandyta im zabił lub zgwałcił z rodziny kogoś to też by mu postawił pomnik w ten sposób go gloryfikując.

Szymon
Szymon
23/01/2024 10:39

Trzeba zdać sobie sprawę z tego że oni nas nie wyzwalali tylko najechali chodziło o to żeby wszystko zagarnąć do siebie.straszliwe zbrodnie męczenie patriotów i wszędzie monumentalne pomniki aby wszyscy wiedzieli kto sądzi światem. Jak widzę takie badziewia to widzę zamęczonych ludzi .

Nie dajmy się sprowokować takim ludziom z szabelka
Nie dajmy się sprowokować takim ludziom z szabelka
22/01/2024 16:31

Panie Dawidzie na Polskę napad Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich nie Rosja. W związku z czym flagę niebiesko żółtą również należy usunąć. Gdyż ci sami ludzie na wschodzie Polski robili czystkę z Polakami. Warto trochę poznać historię.

Lukas
Lukas
22/01/2024 15:12

Wjadę traktorem i nie zahamuje.

Piotr
22/01/2024 14:57

Najwyższy czas, aby ten pomnik usunąć. Pomniki to symbole, a po gwałcie na Ukrainie – nie jest to czas na rosyjskie symbole.

Krzy$
Krzy$
22/01/2024 10:10

Po 21 stycznia 1945 mogli wrócić do domu, wypędzeni przez Niemców Polacy, w tym moi dziadkowie z moimi rodzicami.

wilk
wilk
23/01/2024 20:28
Odpowiedź  Krzy$

Owszem ,mogli wrócić,ale dla wielu Polaków kacapy w tym czasie organizowali „wycieczkę” na…Syberię lub Kołymę,ba nawet po 8 mają 1945,czyli po zakończeniu wojny!!

Mieszkaniec
Mieszkaniec
22/01/2024 09:39

Na Ukrainie też niszczyli i prężyli muskuły, a teraz uciekają po całym świecie. Ciekawe co zrobi ten młody człowiek ? Przecież taki odważny…

mawi
mawi
21/01/2024 22:08

Ten pomnik na polskim katolickim cmentarzu to skandal. Nie mam nic przeciwko grobom poległych. Oni , choć to nie żadni wyzwoliciele, a kolejni wrogowie, jednak polegli na naszej polskiej ziemi. Natomiast ten symbol, ten cokół wyższy od wszystkich krzyży, symboli chrześcijaństwa górujący nad tym cmentarzem jest dowodem dominacji totalitarnego zniewolenia naszej ojczyzny przez blisko 50 lat po równie totalitarnej wojnie. A tym, którzy się tutaj wypowiadają przeciwko tym młodym radzę odświeżyć pamięć szkolną a jeżeli jej nie posiadają, to poszukać w dobrych podręcznikach lub popytać starszych, jakie to czasy były pod butem sowieckiego imperializmu zła!

Radek
Radek
21/01/2024 16:13

A czy ten młody człowiek, który na wąsiku ma jeszcze ślady mleka żył w ogóle w czasach socjalizmu? Jeżeli nie to dlaczego się wypowiada o czymś czego nie zna? Czy jest naprawdę przekonany, że każdy niemiecki żołnierz był w 100% faszystą i każdy rosyjski żołnierz był w 100% komunistą?
Jeżeli tak nie jest, to należy uszanować miejsca spoczynku zmarłych.

Teresa
Teresa
21/01/2024 19:49
Odpowiedź  Radek

Ale oni nie chcą ruszać grobów poległych żołnierzy.
Chcą usunąć pomnik „gwiazdy prawdy”, która z wolnością i lepszym losem nie ma żadnego historycznego potwierdzenia.

Jendrek
Jendrek
21/01/2024 19:49
Odpowiedź  Radek

Zastanówmy się czy ” każdy niemiecki żołnierz był w 100% faszystą i każdy rosyjski żołnierz był w 100% komunistą?” Na tak sformułowane pytanie trzeba odpowiedzieć parafrazując słowa Marka Twaina : „Nigdy nie dyskutuj z osobą o inteligencji liścia z twojego ogrodu, bo najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem”

irra
irra
21/01/2024 20:08
Odpowiedź  Radek

a ta dziewczynka wie po co tam stoi?? tez mysle ze to nasza historia . juz byl niedawno taki co palac kutury w Warszawie chcial zburzyc

wilk
wilk
23/01/2024 20:54
Odpowiedź  irra

Ta niewiasta co tam stoi ,pewnie WIE WIĘCEJ niż Ty irra !!!Pałac w Warszawie to Kultury z nazwy tylko,bo pierwotnie nawet pewnie nie wiesz tego,że nazywał się Stalina i na otwarcie jego przyjechał z Moskwy…….Mołotow !!!!!! Tak ten sam co podpisywał w imieniu Stalina słynny pakt z Ribbentropem w 1939,a potem jego podpis widnieje również pod rozkazem wymordowania polskich żołnierzy w KATYNIU !!!!!Tak ten Pałac należy też zburzyć albo całkowicie przebudować !!!!

Jar
Jar
22/01/2024 09:15
Odpowiedź  Radek

Jak przekonywano, pod pomnikiem nikt nie został pochowany i nie stanowi on miejsca spoczynku. Nikt też nie zamierza ruszać grobów ponad 400 wojskowych spod znaku czerwonej gwiazdy, pochowanych w kwaterze – organizacji chodzi tylko o pomnik.”

Krystian
Krystian
22/01/2024 11:54
Odpowiedź  Radek

Bardzo łatwo jest obrażać kogoś bezpodstawnie. Idąc dalej tym tokiem myślenia 99,9% społeczeństwa nie ma prawa głosu w sprawach politycznych bo nie byli politykami.
Na szczęście żyjemy w czasach gdzie mimo pewnych skrętów wynikających z partyjnej indoktrynacji większość obywateli ma dostęp do źródeł historycznych, które zostały gruntownie zweryfikowane i mogą być uznawane za rzetelne źródło wiedzy.

I nikt nie mówi o szufladkowaniu żołnierzy, bo jak autor artykułu zaznaczył – nikt nie zamierza nawet dotknąć miejsc spoczynku żołnierzy, bo to dla nas wszystkich sacrum.

Oliwier
Oliwier
22/01/2024 12:09
Odpowiedź  Radek

Z sekcji „Nie znam się, ale się wypowiem” xD

Szymon
Szymon
23/01/2024 10:31
Odpowiedź  Radek

Co to za brednie praktycznie każdy Rosjanin gnębił Polaków każdy w rodzinie ma na to dowody a takie bzdurne symbole powinny być dawno rozebrane SDM mogę to zrobić wstyd że to jeszcze tam macie

Obywatel RP
Obywatel RP
21/01/2024 15:16

Jaka była armia Czerwona każdy z nas wie, Niemcy też bardzo zniszczyli nasz kraj. Musimy pamiętać, że Ukraina a bardziej Upa odpowiada za Wołyń a w czasie 2 wojny światowej liczna część ich narodowości pomagała Niemca i Rosjanom w walce przeciwko naszemu krajowi.

Tomasz
Tomasz
21/01/2024 14:32

Dokładnie jak Talibowie zniszczyć wszystko co nie po ich myśli.

Henas
22/01/2024 09:07
Odpowiedź  Tomasz

Widać, żeś nie chodził do szkoły, albo miałeś beznadziejnych nauczycieli. Pisać takie głupoty potrafi pisać tylko debil.

Krystian
Krystian
22/01/2024 11:50
Odpowiedź  Tomasz

Nie zniszczyć wszystko, tylko nie kultywować oprawców jako wyzwolicieli narodu. Subtelna różnica, dla lewaków zwykle niedostrzegalna.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.