|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Coraz więcej pacjentów korzysta z programu KOS-Zawał

Kompleksowa opieka po zawale, finansowana przez NFZ, obejmuje coraz więcej pacjentów. Założeniem programu KOS-Zawał jest zwiększenie szansy na dłuższe życie.

Na terenie Wielkopolski wszystkie 12 placówek leczniczych, które spełniają kryteria przystąpienia do Kompleksowej Opieki Specjalistycznej po Zawale (KOS-Zawał) i są przez nie prowadzone. Warunkiem jest m.in. posiadanie oddziału kardiologicznego z pracownią hemodynamiki.

Jak informuje NFZ, w 2023 roku na 5674 osób, które miały zdiagnozowany zawał serca, do programu KOS-Zawał zostało zakwalifikowanych 2893 z nich, a więc 51%. Rok wcześniej było to 34%, a dwa lata temu – 23%. Widać więc, że świadomość pacjentów oraz personelu medycznego w zakresie możliwości, jakie on daje, zwiększa się sukcesywnie.

W 2023 roku Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie odnotował 539 pacjentów z zawałem mięśnia sercowego (jest to jeden z najwyższych wyników w regionie). Na tę liczbę, 378 przechodziło standardową hospitalizację, a z KOS-Zawał skorzystało 161, co stanowi 29,87% ogółu. Plasuje to lecznicę na przedostatnim miejscu tabeli wśród ww. 12 placówek w województwie. Z programu dalszej rehabilitacji skorzystało 115 pacjentów, a więc 72% objętych KOS-Zawał. Sam program został wprowadzony w Gnieźnie w lipcu 2022 roku i od tego czasu skorzystało z niego 196 pacjentów.

Dlaczego warto skorzystać z programu KOS-Zawał? Jak informuje NFZ: Obejmuje leczenie ostrej fazy zawału (m. in. koronarografię, angioplastykę, pomostowanie aortalno-wieńcowe, leczenie zachowawcze), wizytę kontrolną w ciągu 14 dni od hospitalizacji, rehabilitację kardiologiczną, monitorowanie w specjalistycznej opiece kardiologicznej, opcjonalne leczenie z wykorzystaniem elektroterapii (wszczepienie urządzeń wspomagających pracę serca), zakończenie leczenia lub wydanie zaświadczenia o zdolności pacjenta do pracy. Niestety nie każdy pacjent przechodzi pełną ścieżkę leczenia, a raporty funkcjonowania programu pokazują, że daje ona największą szansę na odzyskanie sprawności. Eksperci jako szczególnie istotny etap procesu powrotu do zdrowia wskazują na rehabilitację kardiologiczną, która znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia niewydolności serca po zawale. Obejmuje ona konsultację fizjoterapeuty, dietetyka oraz jeśli jest taka potrzeba również psychologa, których zadaniem jest poprawa stanu zdrowia chorego w dłuższej perspektywie. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.