Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ ponownie przygotował ranking szpitali najczęściej wybieranych przez kobiety w ciąży. Do końca września tego roku placówki sprawozdały odebranie 23 tys. porodów. W pierwszym kwartale tego roku liczba ta wynosiła 7,2 tys., a na półrocze było ich łącznie 14,9 tys. Przez cały poprzedni rok szpitale odebrały około 33 tys. porodów.
Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie za okres od stycznia do września 2022 roku odnotował 747 urodzeń, co pozwoliło na uplacowanie lecznicy na 8. miejscu w skali województwa. Placówka ustępuje takim miastom, jak Poznań (w sumie ponad 8,8 tys.), Ostrów Wielkopolski (1341), Leszno (1192) i Konin (862).
– Regularnie przyglądamy się pracy oddziałów porodowych, a po każdym kwartale dokładnie analizujemy liczbę sprawozdanych przez szpitale porodów. Nasze zestawienie pełni kilka funkcji. Dla przyszłych mam jest obiektywnym i sprawdzonym źródłem informacji, które szpitale cieszą się obecnie największą popularnością i zaufaniem. Samym placówkom daje on możliwość zobaczenia swojej pozycji na tle innych porodówek w województwie i porównania się np. z sąsiadującymi powiatami – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Do końca roku sprawozdawczego brakuje jeszcze trzech miesięcy, dlatego dane za cały rok poznamy najwcześniej w styczniu. W 2021 roku szpital w Gnieźnie przyjął 844 porody, co było wzrostem w stosunku do poprzedniego roku o 30. Dodajmy, że w 2019 roku było tych porodów 1011.
Jak wskazał NFZ, w słupeckim szpitalu odnotowano co prawda „tylko” 402 porody, ale proporcje te są nieco bardziej rozłożone na poszczególne powiaty. Około 60% rodzących jest z powiatu słupeckiego, ale placówkę tę wybiera też wiele kobiet z powiatów: konińskiego, wrzesińskiego i gnieźnieńskiego. Z nieoficjalnych informacji wynika także, że część mieszkanek naszego regionu wybiera również placówki poznańskie.