Stowarzyszenie Gnieźnieński Komitet Pamięci przeprowadziło w styczniu br. akcję przekazywania egzemplarzy książki pt. „Alfabet Solidarności” do bibliotek szkolnych i publicznych w Gnieźnie i okolicy.
Książki trafiły do szkół średnich powiatu gnieźnieńskiego, do Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Trzemesznie i Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie.
Redaktor książki, Krzysztof Nowak tak ją prezentuje: „Autorzy postarali się w atrakcyjnej formie przybliżyć historię Solidarności. Z krótkich tekstów, przypominających encyklopedyczne hasła, utworzono przejrzysty, alfabetyczny zbiór nazw, pojęć, haseł lub nazwisk, które stanowią syntetyczny przewodnik po historii okresu Solidarności z lat 1980–1981. Lekkie i zwięzłe teksty mają charakter świadectw autorów. (…) Książka jest napisana dla każdego, ale przeznaczona szczególnie dla młodego pokolenia, które z naturalnych powodów nie pamięta historycznych i przełomowych wydarzeń związanych z NSZZ Solidarność i ruchem społecznym Solidarność”.
Przedstawiciele stowarzyszenia przekazali osobiście książki dyrektorom Zespołu Szkół Technicznych im. Jana Pawła II w Gnieźnie przy ul. Cieszkowskiego, II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Gnieźnie i Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Książki dla pozostałych szkół średnich przekazano za pośrednictwem Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz odnośnych urzędów gminy.
O przekazywaniu książek stowarzyszenie informowało na swoim profilu facebookowym, z czego wynikła dodatkowa korzyść: odzew ze strony dawnych działaczy „Solidarności”.
Jak mówi Jakub Wawrzyniak, przewodniczący GKP: Zdecydowaliśmy się propagować nasza akcję w mediach społecznościowych, ponieważ liczyliśmy na kontakt ze strony bohaterów Solidarności sprzed czterech dekad. Nie zawiedliśmy się. Odezwała się pani, która wiele lat temu była zaangażowana w działalność NSZZ „Solidarność” i może o tym opowiedzieć. Takie świadectwo trzeba koniecznie nagrać.
Dodajmy, że w styczniu Stowarzyszenie Gnieźnieński Komitet Pamięci przeprowadziło jeszcze dwie akcje: spotkanie przy grobie ofiary sowieckiego „wyzwolenia” Gniezna, Zygmunta Zandrowicza (21 stycznia) oraz spotkanie poświęcone Powstaniu Styczniowemu (27 stycznia). Odbyło się ono w klasztorze ojców franciszkanów i było współorganizowane przez braci z postulatu franciszkańskiego, czyli kandydatów do życia zakonnego.
GKP zawiązał się w niemal rok temu. Pierwszym wydarzenie, które przygotował i przeprowadził, był Marsz Wdzięczności dla Jana Pawła II (2 kwietnia ub. r.).
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Brawo popieram akcję !!
Powoli odchodzą z tego świata bohaterowie Solidarności. Dobrze, że się o tym ruchu pamięta
Ten „Alfabet ” powinien poznać każdy uczeń id klasy VII wzwyż.