|  MN (opr)  |  Zostaw komentarz

Leczenie rany pod kontrolą – dzięki aplikacji

Pacjenci, którzy przejdą zabieg w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski, będą mogli zostać objęcie systemem opieki nad raną. To nowatorskie rozwiązanie ma być stosowane na kilku oddziałach.

W gnieźnieńskim szpitalu wdrożony został „telemedyczny system opieki nad raną”, realizowany przez spółkę Polmedi Group. To technologia, która umożliwia zdalne analizowanie przebiegu leczenia przy wykorzystaniu telefonu, co usprawnia pracę personelu, ale także zapewnia opiekę bez konieczności wizyt.

Aplikacja iWound została wprowadzona po przejściu testów oraz udoskonaleń i wdrożono ją w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski z początkiem tego roku. – Rozwiązanie pozwala na prowadzenie dokumentacji ran, szczególnie pooperacyjnych i przewlekłych, w jednym miejscu, tj. w aplikacji mobilnej. Przebieg leczenia pacjenta jest ciągle i łatwo monitorowany, dając lekarzom możliwość naprawdę szybkiej reakcji. Wystarczy dokumentacja zdjęciowa, aby osoba konsultująca mogła dać zdalnie wytyczne odnośnie postępowania z raną zespołowi będącemu na innym oddziale – opisuje dr n. med. Krzysztof Karaś z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej.

Po wypisaniu ze szpitala, pacjent otrzymuje konkretne wskazówki, jak ma dalej postępować w przypadku leczenia ran, a pielęgniarz prowadzący również ma możliwość konsultacji z lekarzem na bazie danych docierających do niego przez aplikację. Kontrola dotyczy także odleżyn oraz ran pooperacyjnych. – Od momentu wdrożenia tego rozwiązania widzę znaczną poprawę w gojeniu ran i skrócenie czasu leczenia. Korzyścią jest również edukacja pacjentów w postępowaniu z takimi ranami. Chory, często po przeszkoleniu, sam sobie radzi z raną i nie potrzebuje opieki personelu medycznego, a jedynie korzysta ze wskazówek osoby prowadzącej leczenie – mówi komentuje dr n. med. Krzysztof Karaś.

Jak informuje Marcin Cieślak z Polmedi Group, w ramach abonamentu, jaki opłaca szpital, określona jest maksymalna liczba specjalistów, którzy mają dostęp do systemu. Natomiast nieograniczona pozostaje liczba pacjentów i terapii, jakie mogą być prowadzone w samej aplikacji. W razie potrzeby istnieje też możliwość zwiększenia liczby użytkowników. Do tego zakończone terapie są archiwizowane w systemie, co z pewnością może się przydać w przyszłości – szpitalowi, jak również samemu pacjentowi.

– Szpital planuje stopniowo objąć też wszystkich chętnych pacjentów programem prehabilitacji, a więc właściwym przygotowaniem do operacji w celu zmniejszenia ryzyka powikłań i trudności w leczeniu. Program ten będzie wspierany w całości, opracowywanymi i testowanymi w tej chwili, funkcjonalnościami naszej aplikacji. Pacjent otrzyma w niej plan na każdy dzień prehabilitacji w zakresie diety i fizjoterapii, a w razie potrzeby będzie mógł poprosić odpowiedniego specjalistę o pomoc, w tym również psychologa. Aplikacja iWound obejmie więc docelowo opieką pacjenta od momentu decyzji o operacji do jego całkowitego wyleczenia, o ile będzie ono możliwe w danym przypadku – mówi Marcin Cieślak. System wkrótce zostanie także wprowadzony na Oddziale Intensywnej Terapii oraz Oddziale Ortopedii.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.