|  Rafał Wichniewicz  |  1 komentarz

Kłecko ma nowy herb, nawiązujący do historii miasta

Moment zawieszenia nowego herbu Kłecka. Zdjęcia: UMiG Kłecko

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Gminy Kłecko, radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia herbu, flagi, pieczęci, banneru i flagi stolikowej Gminy Kłecko oraz zasad ich używania. Od razu zostały one wprowadzone w życie.

To wydarzenie wyjątkowe w historii naszego regionu, ponieważ rzadko się zdarza, żeby samorząd korzystał z… błędnego herbu. A pomyłka, jak już informowaliśmy kilka miesięcy temu, sięga XIX wieku i dotyczy „wypożyczenia” tego emblematu od innego miasta – Kleck, które obecnie znajduje się na Białorusi. W tej niewiedzy przez długie lata korzystano z herbu, który nie odnosił się w ogóle do historii Kłecka, mającego wszak długą i ciekawą historię.

Działania mające na celu przywrócenie prawidłowego herbu toczyły się od 2,5 roku i miały na celu przywrócenie historycznego kontekstu, zgodnego z dawnymi opisami i wizerunkami, jakie udało się odnaleźć w archiwach. Dlatego do prac nad herbem zaproszono Aleksandra Bąka, specjalista kreacji znaków graficznych i symboli jednostek samorządu terytorialnego. 

Nowy herb został zaprezentowany jeszcze w zeszłym roku, ale jego wprowadzenie nastąpiło podczas uroczystej sesji, która odbyła się 1 marca br. W jej trakcie projekt, ale także materiał źródłowy, który posłużył do opracowania  graficznego kłeckich symboli, przedstawił Aleksander Bąk. Następnie Przewodniczący Komisji Statutowej Tadeusz Dobrzycki, wyjaśnił podstawy prawne dotyczące procedowania symboli gminy Kłecko w tym pozytywną opinię Komisji Heraldycznej działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Tuż po tym głos zabrał włodarz gminy Kłecko burmistrz Adam Serwatka, który podsumował 2,5 roku starań i prac nad nowym herbem, który teraz będzie poprawnie nawiązywał do historii miasta i ma swoje korzenie w piastowskiej XIII – wiecznej lokacji miejscowości. Zaznaczył, że jest to też symboliczny powrót do grona miast królewskich, do których należało Kłecko.

Dotychczasowy herb został symbolicznie zdjęty ze ściany, a w jego miejscu powieszono nowy. Jest on już obecny także na budynku Urzędu Gminy, a także teraz będzie pojawiał się na oficjalnych dokumentach i materiałach promocyjnych.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Celka
Celka
02/03/2024 11:51

No i kasa wydane, wiocha się cieszy.
Wybory wygrane w I turze© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.