|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Wyruszą na szlak Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

Na tydzień przed tegoroczną Wielkanocą, w okolicach Gniezna odbędą się Ekstremalne Drogi Krzyżowe. Wędrujący będą mieli do pokonania od 40 do nawet 60 kilometrów.

Ekstremalna Droga Krzyżowa jest inicjatywą, która od kilku lat odbywa się na terenie całego kraju. To nic innego jak Droga Krzyżowa, jednakże przebiega ona na dłuższej trasie, w ciemności i przy określonych zasadach zachowania – bez rozmów, za to w skupieniu.

W rejonie Gniezna odbędą się trzy Ekstremalne Drogi Krzyżowe:

  • z parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Gnieźnie i rozpocznie się 22 marca o godzinie 19:30 modlitwą przy krzyżu przed kościołem parafialnym w Strzyżewie Kościelnym. Trasa ma 42 km długości, a w większości są to drogi leśne, raczej słabo uczęszczane. W zależności od pogody może być błotnista. Droga kończy się w Gnieźnie.
  • spod katedry wyruszy EDK w kierunku Kicina i Poznania – organizowana jest 22 marca o godzinie 19 przez parafie z archidiecezji poznańskiej i trasa liczy 62 km długości
  • trasa EDK z parafii w Witkowie, która wyruszy w piątek 15 marca o godzinie 18, liczy 45 kilometrów i prowadzi po terenie gminy Witkowo

Więcej szczegółów na temat wybranych tras EDK oraz zapisów można znaleźć na stronie www.edk.org.pl.

Osobom idącym pierwszy raz przypomina się, że marsz nocą jest bardziej męczący niż w dzień i należy się do niego wcześniej przygotować psychicznie i fizycznie. Trasa wymaga dobrej orientacji w terenie. Przed wyjściem należy wyposażyć się w wydrukowaną mapę EDK i opis trasy. Koniecznie trzeba wziąć elementy odblaskowe, nieprzemakalne buty, kurtkę przeciwdeszczową, ciepłe ubranie, czapkę i rękawiczki. Polecane są stuptuty. Należy zabrać latarkę, dodatkowe baterie, naładowany telefon z aplikacją GPS i bank energii. W plecaku powinny się znaleźć środki opatrunkowe i bandaż elastyczny. Nie wolno zapomnieć o prowiancie i wodzie. Dobrze byłoby zabrać także czekoladę lub inne produkty wysokoenergetyczne.

Każdy pieszy poruszający się po drogach publicznych ma obowiązek nosić elementy odblaskowe. Trzeba zaopatrzyć się także w latarkę, która nie tylko zasygnalizuje obecność na drodze, ale także rozświetli trasę. Choć EDK ma charakter indywidualny, nie wolno zostawiać osób będących w potrzebie. Przed wyjściem z domu należy poinformować bliskie osoby o planach wyruszenia na EDK. Warto także zostawić im mapę z trasą, na wypadek gdyby niemożliwy był dalszy marsz i trzeba było prosić ich o podwiezienie. Każda osoba bierze udział w EDK na własną odpowiedzialność.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.