|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Tradycja dopełniona – niedźwiedź przeszedł ulicami Czerniejewa

źródło: Gmina Czerniejewo

Ciepła aura sprzyjała uroczystemu pochodowi, który w miniony Poniedziałek Wielkanocny przeszedł przez Czerniejewo. Nie zabrakło także śmigusowo-dyngusowych akcentów.

Początków tej tradycji próżno szukać w zapiskach, a jednak co roku jest kultywowana przez mieszkańców tej miejscowości. Niedźwiedź niejako symbolizuje budzącą się do życia wiosnę, której oznaki już dobrze widać w naszym otoczeniu. Dlatego też wielu oczekuje tego tradycyjnego pochodu, któremu towarzyszy zabawa, mazanie sadzą i oczywiście oblewanie wodą.

Pochód wyruszył jak zwykle spod remizy OSP Czerniejewo i oczywiście nie zabrakło w nim niedźwiedzia, prowadzącego go strażnika, baby i chłopa oraz innych aktorów, a także miejscowej kapeli przygrywającej melodie do różnych tańców i wygłupów, które towarzyszyły całemu wydarzeniu. Do całości dołączyli samorządowcy oraz liczni mieszkańcy, którzy wspólnie przeszli się ulicami miejscowości. Przyjechało także trochę osób spoza gminy, dla których ta tradycja jest prawdziwym folklorem, nieczęsto widywanym w regionie. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.