W najbliższy piątek 17 maja zapraszamy do Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie na spotkanie poświęcone sztucznej inteligencji oraz możliwościom i zagrożeniom, jakie są z nią związane.
„Czy maszyna potrafi myśleć?” – dopytywał w 1950 r. na łamach „Mind” Alan Turing, rozpoczynając tym samym publiczną debatę nad sztuczną inteligencją (AI). Sam termin wymyślił w 1955 r. amerykański informatyk i kognitywista John McCarthy, chcąc opisać „inteligentne maszyny” wyposażone w systemy przekonań. Wraz z rozprzestrzenianiem się zautomatyzowanych maszyn zaprogramowanych do wykonywania określonych zadań i funkcji bez ludzkiego nadzoru ta nowa dziedzina badań zaczęła wpływać na kulturowe wyobrażenia na temat instrumentalnego myślenia, które opiera się na algorytmicznych systemach pozyskiwania, przetwarzania i analizy danych. Od tego czasu możliwości obliczeniowe komputerów przekroczyły kolejne granice, a AI doczekała się wielu konceptualizacji. Mając na uwadze ostatnią dekadę sukcesów w rozwoju AI zwieńczoną popularnością Chatu GPT-4 chcielibyśmy podjąć próbę przemyślenia jej dotychczasowych dokonań.
W ramach Forum AI. Kultura. Przemysł. Edukacja pragniemy podjąć następujące kwestie: jakie idee, postawy, przypuszczenia wiążą się z AI, jej zastosowaniami i ich konsekwencjami? W jaki sposób rozumienie i korzystanie z niej zmienia nasze pojmowanie rzeczywistości i odnoszących się do niej kategorii: człowieka, maszyny, technologii, inteligencji, kultury, pracy? Jakie są szanse i zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji? Jakie etyczne wyzwania stanowi wykorzystanie sztucznej inteligencji w praktykach życia codziennego?
Forum AI. Kultura. Przemysł. Edukacja będzie miejscem interdyscyplinarnego spotkania humanistyki, technologii i przemysłu.
Wydarzenie odbędzie się w Instytucie Kultury Europejskiej UAM przy ul. Kostrzewskiego 5 w Gnieźnie w piątek 17 maja 2024 roku w godzinach: 10:00 – 14:00 (szczegółowy program poniżej).
Spotkaniu będą towarzyszyć TARGI EDU-TECH, w ramach których w holu budynku Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie będzie można zobaczyć ofertę podmiotów wykorzystujących sztuczną inteligencję w swojej działalności.
Sponsor strategiczny: Santander Bank Polska S.A.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.