|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

ZUS i US dla przedsiębiorców poszkodowanych podczas ulewy

Inspektorat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gnieźnie oraz Urząd Skarbowy skierowały się z komunikatami do przedsiębiorców poszkodowanych w zjawisku pogodowym z 20 maja br.

W inspektoracie ZUS w Gnieźnie – na specjalnie oznaczonym stanowisku obsługi klientów – poszkodowani mogą uzyskać informacje o możliwych formach wsparcia: w tym o odroczeniu terminu płatności składek i rozłożeniu na raty należności z tytułu nieopłaconych składek.

Pomocą w skompletowaniu oraz wypełnieniu niezbędnych dokumentów służą powołani w II Oddziale ZUS w Poznaniu doradcy do spraw ulg i umorzeń (numery telefonów do doradców dostępne są na stronie ZUS).

Warunkiem udzielenia ulgi jest wystąpienie do ZUS z wnioskiem w tym zakresie oraz dostarczenie dokumentów niezbędnych do oceny sytuacji finansowej (formularze dostępne w placówkach ZUS oraz na stronie www.zus.pl).

Dodatkowo od 23 maja do 14 czerwca br., od 10.00 do 12.00, pod specjalnym numerem telefonu ZUS – 61 424 06 50, poszkodowani mogą uzyskać wszystkie niezbędne informacje.

Ponadto Urząd Skarbowy w Gnieźnie informuje przedsiębiorców, którzy ponieśli straty z powodu ulewy, że mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie podatku na raty oraz o odroczenie terminu jego zapłaty.

Uruchomiono specjalną, tymczasową infolinię pod numerem 61 423 78 61, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT,VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą, mogą korzystać z ulg stanowiących pomoc publiczną, ulg nie będących pomocą publiczną oraz pomoc de minimis. Jak uzyskać ulgę? We wniosku należy opisać swoją sytuację i uzasadnić potrzebę otrzymania ulgi. Ocena zasadności udzielenia ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych przeprowadzana będzie odrębnie w każdej sprawie przez organ podatkowy,
z uwzględnieniem ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego. – Takie wnioski rozpatrywane będą w pierwszej kolejności – zapewnia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gnieźnie, Leszek Kasprzak.

Wnioski można również złożyć bez wychodzenia z domu poprzez stronę biznes.gov.pl lub przez konto w e-Urzędzie Skarbowym. Łączna wartość pomocy dla jednego beneficjenta nie może przekroczyć równowartości 300 tys. euro (w ciągu 3 lat).

– W ramach specjalnie uruchomionego numeru 61 423 78 61, przedsiębiorcy będą mogli otrzymać niezbędne informacje na temat dostępnych rozwiązań, w związku z zaistniałą sytuacją – wyjaśnia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gnieźnie, Leszek Kasprzak. Infolinia będzie czynna do 7 czerwca 2024 r., w godz. 8:00-15:00.

Przedsiębiorcy mający pytania mogą dzwonić na infolinię lub przyjść do urzędu skarbowego. Można wcześniej umówić wizytę w urzędzie na dogodny termin telefonicznie lub za pomocą formularza dostępnego na stronie podatki.gov.pl w zakładce umów wizytę w urzędzie skarbowym

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.