|  Rafał Wichniewicz  |  3 komentarze

ASF dotarł do powiatu gnieźnieńskiego. Wybiją świnie w kilkunastu gospodarstwach

źródło: pexels.com

W niewielkiej wsi, położonej na trasie z Gniezna do Kiszkowa, stwierdzono występowanie Afrykańskiego pomoru świń. Wybite mają zostać wszystkie świnie w całej miejscowości.

Informację o wystąpieniu choroby ASF w miejscowości Ujazd podała gmina Kiszkowo. Jak przekazano dalej, obecnie trwają działania Powiatowego i Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w porozumieniu z Wojewodą. Wokół wsi wyznaczono strefę zapowietrzoną.

Niestety, mimo próby skontaktowania się z instytucjami odpowiedzialnymi za ww. sytuację, nie udało się ustalić szczegółów. Jak jednak podaje magazyn rolniczy AgroProfil, ASF wykryto w jednym z mniejszych gospodarstw, gdzie zauważono padanie pojedynczych sztuk. Po wykonaniu badania stwierdzono występowanie choroby.

Działania zabezpieczające ruszyły już 2 lipca, a od dzisiaj trwa wybijanie zwierząt – najpierw we wspomnianym gospodarstwie, a następnie w kilkunastu innych z całej miejscowości. Następnie wszystkie mają zostać zutylizowane – łącznie ma to być ponad tysiąca świń. Ponadto rozłożono maty dezynfekcyjne dla pojazdów przemieszczających się drogami w tej okolicy – w działaniach tych bierze udział OSP Kiszkowo.

To pierwszy przypadek ASF na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Dotąd choroba ta nie występowała w naszym regionie.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dyziu
Dyziu
08/07/2024 13:12

POco nam świnie jak Unia Europejska proPOnuje do jedzenia ROBALE!

David Dave
David Dave
05/07/2024 12:29

ASF to taka sama choroba co covid, niegroźna dla ludzi ale skuteczna w likwidacji polskiej chodowli dla zagranicznych korporacji, dramat.. Mam nadzieję, że głód dosięgnie ludzi którzy są odpowiedzialni za wybijanie zdrowych świn.

Obiektywny
Obiektywny
03/07/2024 23:25

Z tym asf to jest ściema jak z covidem . Szkoda tylko niewinnych świń.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.