Kilka dni temu podpisano umowę pomiędzy Miastem Gnieznem a Parafią Rzymskokatolicką p.w. Św. Wawrzyńca w Gnieźnie, która obejmuje remont części kościoła.
Zadanie realizowane jest w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków i Miasto Gniezno jest stroną pośredniczącą w realizacji tego przedsięwzięcia.
Zakres prac konserwatorskich obejmuje modernizację instalacji elektrycznej, renowację stalli, restaurację ołtarza głównego oraz wymianę podłóg w prezbiterium oraz zakrystii, a także odkrycie polichromii w kościele. Prace mają zostać wykonane do końca listopada 2025 roku.
Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 2 mln 127 tys. złotych, z czego kwota dotacji w ramach rządowego programu 2 mln 84 tys. złotych.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
O co najmniej ćwierć wieku za późno. No to prawda, ze proboszczem powinien być ktoś, kto rozumie także potrzeby remontowe budynku kościoła i plebanii i oprócz duszpasterstwa wiernych należało zadbać o mienie parafialne. Szkoda tych straconych lat.
To nie sa pieniądze dla księdza czy proboszcza. Jak kościół „splajtuje” to świątynie jako zabytki Gniezna i tak dla nas i naszych dzieci i wnuków ZOSTANĄ !! Warto więc o te zabytki dbać . Poza tym już teraz często nie katolicy korzystają z kościołów jako sal koncertowych. !! Cieszmy się, że takie budowle ciekawe w Gnieźnie są !! Inne miasta tyle świątyń nie mają ………. W ogóle się dziwię dlaczego nie powstał dotąd w Gnieźnie SZLAK TURYSTYCZNY. „GNIEŹNIEŃSKIE ŚWIĄTYNIE ŚREDNIOWIECZA!!” Każda świątynia ma w sobie „coś”, co można pokazać i o czym można opowiadać !! Nasza PAROWOZOWNIA jest już martwa. Ale nasze kościoły są jeszcze żywe !!! Niektóre maja nawet podziemia i ciekawe dzwonnice !!A co tez ważne sa bardzo blisko siebie . W samym centrum miasta !!
Też bym tak chciał…..żeby mi ktoś wyremontował zakład pracy…..
A jaki to „zakład pracy”? Ty masz jeszcze nie poukładane w tej głowie pisząc takie głupoty.
W tym kościele należy ocieplając posadzkę podnieść jej poziom o co najmniej kilkadziesiąt centymetrów łącznie z ułożeniem stosownych płyt. Jak budowano ten kościół, to poziom posadzki był nieco wyższy od rzędnych ulicy, a teraz posadzka ta jest znacznie poniżej tego poziomu. Szkoda, że poprzednik nie zabrał się za tę betonową(!) posadzkę, dziś już ten kościół wyglądałby znacznie lepiej. Także ławki są do całkowitej wymiany. W centrum pierwszej stolicy Polski taka świątynia powinna lśnić pięknością, bo jest ona Domem Bożym i na to zasługuje.
Ciekawe, kto minusuje troskę parafian o wspólne dobro? Taki komentarz nikogo nie obraża, a tylko jest dowodem o piękno kościoła, jako budynku, który powinien być przykładem szczególnej uwagi o jego wygląd. Kościoły to nasza wiara, tradycja, kultura i historia.
Znajdź sobie definicję słowa parafianin w jakimś słowniku , dowiesz się kim jesteś.