Z końcem lipca na emeryturę przeszedł wieloletni kierownik gnieźnieńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu Marek Szczepaniak.
Historyk, regionalista, publicysta, a także opiekun dokumentów, które od dekad są przechowywane dla kolejnych pokoleń. Po ponad czterech dekadach pracy związanej z archiwizacją dziejów naszego regionu, na emeryturę przeszedł Marek Szczepaniak, kierownik Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Gnieźnie.
Oficjalne pożegnanie miało miejsce w siedzibie Archiwum Państwowego w Poznaniu. W trakcie spotkania dyrektor Henryk Krystek oraz emerytowany zastępca dyrektora Krzysztof Stryjkowski podziękowali za lata współpracy i działalności na rzecz gnieźnieńskiej jednostki, propagowanie historii i ogólnie archiwistyczną aktywność, która była też efektem wielu artykułów i publikacji poczynionych na przestrzeni dekad.
Marek Szczepaniak przepracował w strukturach archiwów prawie 43 lata. Najpierw w Archiwum Państwowym w Poznaniu, w gnieźnieńskiej Ekspozyturze APP i gnieźnieńskim Oddziale APP, w którym od 1 lutego 2001 r. pełnił funkcję kierownika. Za swoją działalność był też wyróżniany, w tym w 2019 roku przyznawaną z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów Nagrodą im. Profesora Stanisława Nawrockiego – za wybitne zasługi w dotychczasowej pracy archiwalnej. W 2021 roku obronił także doktorat, a efektem tego była obszerna publikacja pt. „Dzieje gnieźnieńskiego rzemiosła cechowego”. Emerytura to nie koniec „aktywności regionalistycznej”, a efekty dalszej działalności miejmy nadzieję poznać w przyszłości.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Dzięki panu dr Markowi Szczepaniakowi mieszkańcy Gniezna mogli dowiadywać się na przestrzeni lat wielu ciekawostek z bliższej i dalszej historii naszego miasta. Gratulując wspaniałego okresu „panowania” w naszym archiwum mamy nadzieję, że przed panem dyrektorem jeszcze wiele ciekawostek zostanie zawartych w kolejnych publikacjach o Gnieźnie. Pan nie tylko sam był przez swoją pracę i zaangażowanie lokalnym patriotą, ale potrafił zarazić wielu młodych archiwaliami naszego regionu. Życząc wiele zdrowia i sił na zasłużonej emeryturze pragniemy wyrazić nadzieję, że niebawem ukaże się kolejna ciekawa pozycja o dotychczas nieznanych dziejach naszego miasta i jego mieszkańcach.
A władz miasta i powiatu nie było?