|  Rafał Wichniewicz  |  25 komentarzy

„W punkt” z Gniezna – między myśliwymi a ekologami

źródło: Radio Poznań

Niedawno radni powiatowi przyjęli oświadczenie, w którym odnoszą się do próby wprowadzenia nowego modelu łowiectwa w Polsce. Teraz Radio Poznań na terenie Nadleśnictwa Gniezno zorganizowało debatę w tej sprawie pomiędzy obiema stronami.

Oświadczenie, które przyjęła Rada Powiatu Gnieźnieńskiego, jest autorstwa radnego Piotra Staszczaka z Koalicji Obywatelskiej. Zdecydował się on postawić temu, co obecnie próbuje przeforsować Ministerstwo Klimatu i Środowiska – jego zdaniem będzie to ograniczało możliwości polowań, a co docelowo zaszkodzi uprawom.

– Ograniczenie polowań na ptaki w celu zwiększenia ich populacji doprowadzi do zachwiania równowagi w przyrodzie. Ograniczenie polowań doprowadzi do wzrostu liczebności zwierzyny, ale również ptaków. Do tej pory nie rozwiązano problemu szkód wyrządzanych przez chronione gatunki ptaków, głównie żurawi. W wyraźny sposób straty ponoszą rolnicy i nikt nie pomaga w rozwiązaniu problemu. Zawieszenie polowań na ptactwo pogorszy jeszcze tę sytuację – pisali w swoim oświadczeniu.

Radio Poznań zaprosiło do udziału w debacie, która odbyła się w rejonie siedziby Nadleśnictwa Gniezno przedstawicieli obu stron: radnego Piotra Staszczaka, ornitologa Bartosza Krąkowskiego (prezesa koła łowieckiego), Jerzego Modrzejewskiego (łowczego), Arkadiusza Gawrońskiego (Klub Przyrodników), Hanna Cichocka (Partia Zieloni i Koalicja ZaZieleń Poznań), prof. UAM dr hab. Hanna Mamzer (Wydział Socjologii UAM i biegła sądowa dobrostanu zwierząt), Michał Michalak (nadleśniczy Nadleśnictwa Gniezno) oraz opublikowano nagranie wiceministra Mikołaja Dorożały z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Debata była momentami bardzo emocjonująca, a obie strony przerzucały się swoimi argumentami. Zapraszamy do odsłuchania.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
25 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
henuu
henuu
23/11/2024 18:50

Rolnictwo umiera i na to żurawie nie mają większego wpływu. To nie ptaki ugorują, nie wyznaczają na wsi tysięcy działek pod domy, nie sprowadzają żywności z zagranicy itd.

Jola
Jola
23/11/2024 10:49

Ciekawe co byście powiedzieli gdyby to odwrócić , jakby te ptaki i zające na Was polowały

Jarek
Jarek
23/11/2024 00:16

Chore płacisz i wszędzie cię szykanują myśliwych bo niby eko świry w modzie

Radek
Radek
22/11/2024 12:54

Dlaczego organizacje ochrony przyrody nie prowadzą edukacji właścicieli kotów??

Radek
Radek
22/11/2024 12:47

Poluję na inwazyjne gatunki które zabijają tysiące ptaków, kosztuje mnie to bardzo dużo prywatnego czasu i pieniędzy. Chciałbym mieć możliwość upolowania kaczki,grzywacza,czy gęsi ponieważ uwielbiam ten rodzaj mięsa. Jest to mięso zdrowe bez antybiotyków….

Edward
Edward
21/11/2024 21:51

Krwawe hobby.. Radni też? Który?

Rafał
Rafał
23/11/2024 16:10
Odpowiedź  Edward

Jak który ten co tu się wypowiada 👍

Bartosz
Bartosz
21/11/2024 20:25

Co cyraneczka czy łyska lub perkoz których ewentualnie ma dotyczyć zakaz ma wspólnego ze szkodami może mi to ktoś wytłumaczyć

Irena
Irena
21/11/2024 17:56

Myśliwi trzymają się swoich racji, większość to emeryci zabicie czasu wspaniała zabawa podniesienie swego ego nic więcej, zabijamy wszystko a na końcu zginiemy my, pozdrawiam.

Rafał
Rafał
21/11/2024 17:55

Niedługo otworzysz szafę a tam wyskoczy Pan Krąkowski czyżby to już kampania na przyszłego wójta za osiem lat jako zmieniający kolegę Radosława 👍 sprawa jest prosta z ptactwa za dużo jest tylko gęsi i to powinno być zredukowane albo karmione na koszt ekologów i gmin Pan Staszczak myśliwy i duży obszarowiec ziemski na pewno o tym wie a co do samego myślistwa koła łowieckie to jakby nie inaczej też same kolesiostwo idą tam się bawić rządzić i po znajomości biedni i młodzi myśliwi mogą pomarzyć o przyjęciu do koła 👍 to już tylko pokazuje jaka to jest kasta bronią się przed jakimkolwiek zmianami wiadomo dlaczego a jak są tak za przyrodą to dać im kjjek i niech zgarniają zwierzynę czy ptaszki na te swoje pasy zaporowe

Kris
Kris
21/11/2024 17:07

Najmądrzej wypowiedział się Pan leśnik.
gospodarka łowiecką jest elementem gospodarki leśnej. Niech myśliwi przestana polować zobaczycie czy zielone istoty wam pomogą z ASF ,szkodami w rolnictwie i w lasach. A tak poza wszystkim. Drodzy Państwo czy to się komuś podoba czy nie mięsko nie rośnie na pułkach w markecie. W ministerstwie środowiska jest trener pilatesu może by przeszedł do ministerstwa sportu. Mniej nabroi.

Rafał
Rafał
23/11/2024 16:19
Odpowiedź  Kris

PZŁ to teraźniejsza komuna i tak im jest dobrze asf to wymysł koncernów a zwierzyna ma swojego właściciela czyli Państwo Polskie koła łowieckie tylko dzierżawią teren łowiecki polują i sprzedają tusze za to działają i udają że wypłacają odszkodowania często swoim myśliwym z koła już nie wspomnę o wszystkich sztukach pozyskanych na lewo wystarczy spojrzeć na ściany tych myśliwych 👍 to jest towarzystwo które nie chce żadnych zmian zasłaniają się gospodarką łowiecką i ochroną zwierząt a praktycznie robią za rzeźników i konsumentów dziczyzny !

Mariusz
Mariusz
21/11/2024 17:06

Jest grupa ludzi którym przeszkadzają myśliwi bo; mają broń i pielęgnują wiekowe tradycje dla niektórych niezrozumiałe, a to nie każdy może mieć. Z tąd ta zawiść. Teraz żeby zostać myśliwym, to minimum rok stażu, egzamin z terori i strzelania, badania,po trzech latach selekcjonerski, dużo poświęcenia i kasy. Czyli po upływie dwóch lat możemy zostać myśliwym. Ale tego nikt nie liczy bo jest pasja, taka jak jazda konną, nurkowanie, żeglarstwo itp.

Józef
Józef
21/11/2024 15:17

Myśliwi to buce , niereformowalna grupa ludzi która lubi strzelać. Nigdy nie wiadomo czy ktoś się nie pomylił. Badania lekarskie powinny być obowiązkowe co roku.

Wally
Wally
22/11/2024 15:38
Odpowiedź  Józef

Dla Ciebie Józef na pewno. Twój poziom nienawiści jest raczej nieskalowalny. Zalecam melisę i medytacje.

Mieczysław
Mieczysław
21/11/2024 14:28

Co tu dyskutować. Chcecie zmian to wescie obowiązki i odpowiedzialność na siebie.Oczywiscie wraz z odpowiedzialnością karna za szkody i degradacji.

Andrzej
Andrzej
21/11/2024 13:42

Stop ekoterroryzmowi! Dajcie ludziom żyć, palić węglem, budować zbiorniki retencyjne! Koniec tej głupoty!

Mariusz
Mariusz
21/11/2024 12:37

Myśliwi chcą pomóc przyrodzie. Głupszych argumentów nie słyszałem po tradycji z dziada na pradziada ale z dziada na pradziada robiono do wychodka też ta tradycja powinna być kontynuowana. Przez 8 lat nie szanowni myśliwi robili co chcieli ,prawo było tworzone dla nich i pod nich. Koniec przywilejów wszystkich skierować na przymusowe okresowe badania

Current
Current
21/11/2024 11:59

Cały swiat gdy nie bylo tych pyszalkowatych ekologow funkcjonował i było dobrze, kiedys z lowiectwa utrzymywaly sie cale dwory, armie i natura dawala sobie radę, teraz gdzie tylko pojawi sie „zielony” jest zaraz katastrofa.

Obiektywny
Obiektywny
21/11/2024 11:31

Ile te ptaki wam zjedza??? Żurawi jest bardzo mało żyją w stadach po 4 szt i jeszcze chcecie do nich strzelać? Wszystko co żywe wam przeszkadza.

Sołtys
Sołtys
21/11/2024 16:30
Odpowiedź  Obiektywny

5 Żurawi potrafiło mi z 3 ha zjeść ponad 50% zasianej kukurydzy czyli zbiór reszty był tragiczny. Żurawi jest teraz bardzo dużo, ładne z daleka ale szkodniki niesamowite są.

Mc Polak
Mc Polak
21/11/2024 17:25
Odpowiedź  Obiektywny

Co ty matolku wypisujesz, żuraw nie jest ptakiem łownym i jest pod ścisłą ochroną gatunkową

Karol
Karol
21/11/2024 21:16
Odpowiedź  Obiektywny

Tym sposobem myślenia jak przestaniemy strzelac dziki bo asf ograniczy populację to wykreślimy je z listy zwierząt łownych?

wyborca
wyborca
21/11/2024 09:09

Czy na czele tego, a zresztą wielu innych ministerstw takźe, stoją fachowcy? Politologia to żadne przygotowanie do pełnienia odpowiedzialnych stanowisk koniecznych z posiadaniem specjalistycznej wiedzy. Wygłaszane przez nich często mądrości powalają nawet zwykłych laików z nóg.

Ada
Ada
21/11/2024 08:56

Ptaki są ważnym elementem naszego ekosystemu. Są naszymi sprzymierzeńcami, gdyż tępią szkodniki i zjadają owady. Rozsiewają także wiele gatunków krzewów i drzew.
Według Banków Żywności w Polsce to ludziska marnują rocznie ok. 4,8 miliona ton jedzenia. Szacuje się, że aż 60% z tego marnotrawimy w naszych domach.
Myśliwi niech mają obowiązek okresowych badań lekarskich i psychologicznych .



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.