Niedawno radni powiatowi przyjęli oświadczenie, w którym odnoszą się do próby wprowadzenia nowego modelu łowiectwa w Polsce. Teraz Radio Poznań na terenie Nadleśnictwa Gniezno zorganizowało debatę w tej sprawie pomiędzy obiema stronami.
Oświadczenie, które przyjęła Rada Powiatu Gnieźnieńskiego, jest autorstwa radnego Piotra Staszczaka z Koalicji Obywatelskiej. Zdecydował się on postawić temu, co obecnie próbuje przeforsować Ministerstwo Klimatu i Środowiska – jego zdaniem będzie to ograniczało możliwości polowań, a co docelowo zaszkodzi uprawom.
– Ograniczenie polowań na ptaki w celu zwiększenia ich populacji doprowadzi do zachwiania równowagi w przyrodzie. Ograniczenie polowań doprowadzi do wzrostu liczebności zwierzyny, ale również ptaków. Do tej pory nie rozwiązano problemu szkód wyrządzanych przez chronione gatunki ptaków, głównie żurawi. W wyraźny sposób straty ponoszą rolnicy i nikt nie pomaga w rozwiązaniu problemu. Zawieszenie polowań na ptactwo pogorszy jeszcze tę sytuację – pisali w swoim oświadczeniu.
Radio Poznań zaprosiło do udziału w debacie, która odbyła się w rejonie siedziby Nadleśnictwa Gniezno przedstawicieli obu stron: radnego Piotra Staszczaka, ornitologa Bartosza Krąkowskiego (prezesa koła łowieckiego), Jerzego Modrzejewskiego (łowczego), Arkadiusza Gawrońskiego (Klub Przyrodników), Hanna Cichocka (Partia Zieloni i Koalicja ZaZieleń Poznań), prof. UAM dr hab. Hanna Mamzer (Wydział Socjologii UAM i biegła sądowa dobrostanu zwierząt), Michał Michalak (nadleśniczy Nadleśnictwa Gniezno) oraz opublikowano nagranie wiceministra Mikołaja Dorożały z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Debata była momentami bardzo emocjonująca, a obie strony przerzucały się swoimi argumentami. Zapraszamy do odsłuchania.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Rolnictwo umiera i na to żurawie nie mają większego wpływu. To nie ptaki ugorują, nie wyznaczają na wsi tysięcy działek pod domy, nie sprowadzają żywności z zagranicy itd.
Ciekawe co byście powiedzieli gdyby to odwrócić , jakby te ptaki i zające na Was polowały
Chore płacisz i wszędzie cię szykanują myśliwych bo niby eko świry w modzie
Dlaczego organizacje ochrony przyrody nie prowadzą edukacji właścicieli kotów??
Poluję na inwazyjne gatunki które zabijają tysiące ptaków, kosztuje mnie to bardzo dużo prywatnego czasu i pieniędzy. Chciałbym mieć możliwość upolowania kaczki,grzywacza,czy gęsi ponieważ uwielbiam ten rodzaj mięsa. Jest to mięso zdrowe bez antybiotyków….
Krwawe hobby.. Radni też? Który?
Jak który ten co tu się wypowiada 👍
Co cyraneczka czy łyska lub perkoz których ewentualnie ma dotyczyć zakaz ma wspólnego ze szkodami może mi to ktoś wytłumaczyć
Myśliwi trzymają się swoich racji, większość to emeryci zabicie czasu wspaniała zabawa podniesienie swego ego nic więcej, zabijamy wszystko a na końcu zginiemy my, pozdrawiam.
Niedługo otworzysz szafę a tam wyskoczy Pan Krąkowski czyżby to już kampania na przyszłego wójta za osiem lat jako zmieniający kolegę Radosława 👍 sprawa jest prosta z ptactwa za dużo jest tylko gęsi i to powinno być zredukowane albo karmione na koszt ekologów i gmin Pan Staszczak myśliwy i duży obszarowiec ziemski na pewno o tym wie a co do samego myślistwa koła łowieckie to jakby nie inaczej też same kolesiostwo idą tam się bawić rządzić i po znajomości biedni i młodzi myśliwi mogą pomarzyć o przyjęciu do koła 👍 to już tylko pokazuje jaka to jest kasta bronią się przed jakimkolwiek zmianami wiadomo dlaczego a jak są tak za przyrodą to dać im kjjek i niech zgarniają zwierzynę czy ptaszki na te swoje pasy zaporowe
Najmądrzej wypowiedział się Pan leśnik.
gospodarka łowiecką jest elementem gospodarki leśnej. Niech myśliwi przestana polować zobaczycie czy zielone istoty wam pomogą z ASF ,szkodami w rolnictwie i w lasach. A tak poza wszystkim. Drodzy Państwo czy to się komuś podoba czy nie mięsko nie rośnie na pułkach w markecie. W ministerstwie środowiska jest trener pilatesu może by przeszedł do ministerstwa sportu. Mniej nabroi.
PZŁ to teraźniejsza komuna i tak im jest dobrze asf to wymysł koncernów a zwierzyna ma swojego właściciela czyli Państwo Polskie koła łowieckie tylko dzierżawią teren łowiecki polują i sprzedają tusze za to działają i udają że wypłacają odszkodowania często swoim myśliwym z koła już nie wspomnę o wszystkich sztukach pozyskanych na lewo wystarczy spojrzeć na ściany tych myśliwych 👍 to jest towarzystwo które nie chce żadnych zmian zasłaniają się gospodarką łowiecką i ochroną zwierząt a praktycznie robią za rzeźników i konsumentów dziczyzny !
Jest grupa ludzi którym przeszkadzają myśliwi bo; mają broń i pielęgnują wiekowe tradycje dla niektórych niezrozumiałe, a to nie każdy może mieć. Z tąd ta zawiść. Teraz żeby zostać myśliwym, to minimum rok stażu, egzamin z terori i strzelania, badania,po trzech latach selekcjonerski, dużo poświęcenia i kasy. Czyli po upływie dwóch lat możemy zostać myśliwym. Ale tego nikt nie liczy bo jest pasja, taka jak jazda konną, nurkowanie, żeglarstwo itp.
Myśliwi to buce , niereformowalna grupa ludzi która lubi strzelać. Nigdy nie wiadomo czy ktoś się nie pomylił. Badania lekarskie powinny być obowiązkowe co roku.
Dla Ciebie Józef na pewno. Twój poziom nienawiści jest raczej nieskalowalny. Zalecam melisę i medytacje.
Co tu dyskutować. Chcecie zmian to wescie obowiązki i odpowiedzialność na siebie.Oczywiscie wraz z odpowiedzialnością karna za szkody i degradacji.
Stop ekoterroryzmowi! Dajcie ludziom żyć, palić węglem, budować zbiorniki retencyjne! Koniec tej głupoty!
Myśliwi chcą pomóc przyrodzie. Głupszych argumentów nie słyszałem po tradycji z dziada na pradziada ale z dziada na pradziada robiono do wychodka też ta tradycja powinna być kontynuowana. Przez 8 lat nie szanowni myśliwi robili co chcieli ,prawo było tworzone dla nich i pod nich. Koniec przywilejów wszystkich skierować na przymusowe okresowe badania
Cały swiat gdy nie bylo tych pyszalkowatych ekologow funkcjonował i było dobrze, kiedys z lowiectwa utrzymywaly sie cale dwory, armie i natura dawala sobie radę, teraz gdzie tylko pojawi sie „zielony” jest zaraz katastrofa.
Ile te ptaki wam zjedza??? Żurawi jest bardzo mało żyją w stadach po 4 szt i jeszcze chcecie do nich strzelać? Wszystko co żywe wam przeszkadza.
5 Żurawi potrafiło mi z 3 ha zjeść ponad 50% zasianej kukurydzy czyli zbiór reszty był tragiczny. Żurawi jest teraz bardzo dużo, ładne z daleka ale szkodniki niesamowite są.
Co ty matolku wypisujesz, żuraw nie jest ptakiem łownym i jest pod ścisłą ochroną gatunkową
Tym sposobem myślenia jak przestaniemy strzelac dziki bo asf ograniczy populację to wykreślimy je z listy zwierząt łownych?
Czy na czele tego, a zresztą wielu innych ministerstw takźe, stoją fachowcy? Politologia to żadne przygotowanie do pełnienia odpowiedzialnych stanowisk koniecznych z posiadaniem specjalistycznej wiedzy. Wygłaszane przez nich często mądrości powalają nawet zwykłych laików z nóg.
Ptaki są ważnym elementem naszego ekosystemu. Są naszymi sprzymierzeńcami, gdyż tępią szkodniki i zjadają owady. Rozsiewają także wiele gatunków krzewów i drzew.
Według Banków Żywności w Polsce to ludziska marnują rocznie ok. 4,8 miliona ton jedzenia. Szacuje się, że aż 60% z tego marnotrawimy w naszych domach.
Myśliwi niech mają obowiązek okresowych badań lekarskich i psychologicznych .