Wolontariusze, przedstawiciele instytucji oraz urzędów, z którymi współpracuje tytułowa, charytatywna instytucja kościelna, obchodzili 35. rocznicę jej funkcjonowania.
20 grudnia 1989 roku ks. kard. Józef Glemp podpisał dekret, na mocy którego utworzono Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Instytucja, która funkcjonowała na terenie Gniezna jeszcze przed II wojną światową, została zlikwidowana pod koniec lat 40. przez władze komunistyczne. Jej założenia zawsze były takie same – niesienie pomocy najuboższym oraz osobom w potrzebie.
– Jubileusz 35-lecia jest okazją do dziękczynienia. Jako instytucja kościelna chcemy zawsze na pierwszym miejscu dziękować panu Bogu, bo dzieło, które wykonujemy na co dzień, jest misją Kościoła, która z natury wpisuje się w działalność ludzi wierzących. Wiemy, że jest możliwa tylko i wyłącznie dzięki zaangażowaniu wielu osób, wolontariuszy, pracowników, ludzi nam życzliwych. Dzięki życzliwości różnych instytucji, urzędów, z którymi współpracujemy na co dzień, możemy podejmować te dzieła – przekazał ks. Marcin Andrzejewski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
W minioną sobotę pracownicy, wolontariusze Caritas, w obecności przedstawicieli duchowieństwa, samorządu lokalnego i instytucji współpracujących z organizacją w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie. Tam odbyła się uroczystość podsumowująca 35 lat działalności, w trakcie której podziękowano wszystkim za zaangażowanie na przestrzeni tego czasu. Słowo do obecnych wygłosił także abp Wojciech Polak Prymas Polski, a ks. dr Hubert Wiśniewski wygłosił wykład pt. „Mosty miłosierdzia. Siła i sens Caritas w dzisiejszym świecie”.
W godzinach wieczornych natomiast w katedrze odbyła się Msza święta, w trakcie której dziękowano za 35 lat działalności Caritas, inaugurując tym samym także czas Adwentu oraz rozpoczynając kolejną edycję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W parafiach archidiecezji natomiast pojawił się biuletyn z okazji rocznicy, w którym zamieszczono wszystkie informacje o działaniach podejmowanych przez Caritas.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.