|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Palmiarnia przyszłości. Obiekt czeka na nowe życie

Palmiarnia Gniezno
wizualizacja projektu

Jednym z projektów, które mogłoby doczekać się realizacji, jeśli znajdą się na to środki zewnętrzne, jest rozbudowa gnieźnieńskiej palmiarni przy ul. Sobieskiego. Mogłoby się tu znaleźć Centrum Edukacji Ekologicznej.

Palmiarnia jest tym obiektem, do którego wzdycha wielu starszych mieszkańców Gniezna. To ona dawniej świadczyła o opiece nad zielenią w naszym mieście, kiedy parki były pod nadzorem miejskiego ogrodnika. W niej też przechowywano palmy, które dekady temu od wiosny do jesieni ozdabiały miasto. Obecnie palmiarnia służy Zakładowi Zieleni Miejskiej do przechowywania kwiatów i sadzonek, które potem pojawiają się w różnych częściach Gniezna, ale w przyszłości…

Palmiarnia od dawna czeka na swój lepszy los, a ten zależy od możliwości otrzymania dofinansowania na to zadanie. Aby móc się o nie ubiegać, jest już stworzona koncepcja tego obiektu, jako miejsca służącego wszystkim pokoleniom, ale przede wszystkim tym najmłodszym – jako Centrum Edukacji Ekologicznej „Stara Palmiarnia”. To tu edukowano by dzieci i młodzież w zakresie dbania o środowisko, współżyciu flory i fauny oraz ekologii. Co ważne – pomysł „współgrałby” z położonym w pobliżu Parkiem Miejskim, jako żywym organizmem. Wizualizacje projektu zaprezentowano podczas sobotnich konsultacji.

Projekt zakłada, że palmiarnia docelowo zostanie rozbudowana i składać się będzie z trzech części.

Pierwsza to budynek edukacyjny połączony ze szklarnią warsztatową. W niej docelowo znalazłaby się szatnia, toalety, aneks kuchenny z miejscem spotkań oraz sala multimedialna. Druga część to sama szklarnia – przeszklony obiekt na wysoką roślinność o kubaturze zbliżonej do obecnie istniejącego.

Trzecia część to dwukondygnacyjny budynek magazynowo-edukacyjny, na którego dachu znalazłaby się trzy strefy – altanka z ławkami, mała pasieka z ulami oraz bujna roślinność. Wszystko miałoby powstać w miejscu obecnej szklarni oraz magazynów ZZM, stojących w sąsiedztwie dawnego domu ogrodnika.

Co warte zaznaczenia, część elewacji pionowej i poziomej „Starej Palmiarni”, która nie pełniłaby funkcji ozdobnej lub nie byłaby przeszklona, składałaby się z paneli fotowoltaicznych.

Póki co, jest to tylko projekt, ale wpisany do dokumentu pozwalającego na ubieganie się o środki – Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Gniezna na lata 2023 – 2030. Koszt przedsięwzięcia wyceniono na 8 mln 200 tys. złotych przy wkładzie własnym na poziomie 2 mln 460 tys. złotych i dofinansowaniu  5 mln 740 tys. złotych.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.