|  Rafał Wichniewicz  |  4 komentarze

Wręczono nagrody Kapituły Orła Białego

 W piątkowy wieczór w Centrum Kultury „Scena to dziwna” odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego. Wyróżnienie to odebrał Mariusz Borowiak oraz prof. dr hab. Paweł Soroka.

To wydarzenie jest wpisane w kalendarz powiatowych uroczystości, które są tym szczególniejsze, że skład kapituły tworzą wszyscy starostowie lub ich przedstawiciele obecnego samorządu III Rzeczypospolitej: Terasa Marciniak (wdowa po śp. Jacku Marciniaku, pierwszym pełniącym tę funkcję), Krzysztof Ostrowski, Jacek Kowalski, Dariusz Pilak, Beata Tarczyńska oraz Piotr Gruszczyński.

Decyzją tejże kapituły w tym roku tą szczególną nagrodą, przyznawaną od 2012 roku, zostali uhonorowani:

Mariusz Borowiak – gnieźnianin od urodzenia, marynista, autor niezliczonych artykułów dotyczących morza oraz ponad setki książek o tej samej tematyce, uczestnik wielu wypraw, także do wraków oraz członek organizacji zajmujących się tą dziedziną. 

Prof. dr hab. Paweł Soroka – także gnieźnianin z urodzenia, a w swojej działalności naukowej politolog, pracownik naukowy Warszawskiej Szkoły Zarządzania, poeta i dziennikarz. Wielokrotnie odznaczany za swoją działalność.

– Bardzo się cieszę, że otrzymałem takie wysokie wyróżnienie, taką nagrodę, tu w Gnieźnie, moim rodzinnym mieście. Dużo temu miastu zawdzięczam. Jest takie pojęcie „genus loci” – duch miejsca. Gniezno jest szczególnym miastem w Polsce, o czym nie muszę mówić, miastem początków polskiej państwowości, ciągłości naszej historii, miastem, które jest takim miastem magicznym – przyznał Paweł Soroka po wręczeniu nagrody. – Od ponad 30 lat piszę książki, artykuły i często jest tak podczas spotkań w Polsce czy za granicą, że często mnie przypominano, skąd jestem – z Gniezna, więc pewnie nikt cię nie zna. Przez te wszystkie lata trochę tworzyłem jak taki cichociemny, z dala od tego całego szumu i zainteresowania moją osobą. Może dlatego powstała taka duża ilość książek – ponad setka – mówił Mariusz Borowiak.

Wszyscy uczestnicy uroczystości gratulowali laureatom nagrody. Samo wydarzenie urozmaiciły występy Akustycznej Radiostacji.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zofia P.
Zofia P.
03/12/2022 14:12

Gratuluję wyróżnienia p. Soroce i p. Bartkowiakowi. Spóźnione, ale zasłużone!

Mario
Mario
03/12/2022 21:07
Odpowiedź  Zofia P.

Nie Bartkowiak…. a Mariusz Borowiak, co wynika z tekstu.

Mario
Mario
04/12/2022 12:07
Odpowiedź  Zofia P.

Nagrodzony to Mariusz Borowiak, nie p. Bartkowiak!© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.