Kilka uwag, co do stanu wykonania oraz jakości prac zrealizowanych na ul. Pustachowskiej, która została wyremontowana w 2024 roku, przedstawione zostały w piśmie skierowanym do jednostek odpowiedzialnych za inwestycję oraz bezpieczeństwo w mieście.
Temat ul. Pustachowskiej, po zakończeniu jej remontu (oczekiwanego od lat), pojawiał w różnych wątkach w internecie czy na posiedzeniach komisji Rady Miejskiej. To m.in. szykany na jezdni, które niewiele pomagają w spowolnieniu ruchu, a także ścieżka rowerowa zamiast chodnika oraz – ostatnio – zalewany wyjazd z ul. Dzieci Wrzesińskich, który w efekcie niedawno doczekał się nowego odpływu.
Teraz do instytucji odpowiedzialnych za budowę tj. Powiatowego Zarządu Dróg, a także bezpieczeństwo tj. Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie skierowane zostało pismo sporządzone w imieniu mieszkańców z uwagami dotyczącymi ww. ulicy.
W piśmie zaznaczono m.in., że wysokość krawężników najazdowych na posesje od strony południowej zamiast zawartych w projekcie 4 cm, wynosi 6 cm: – Ta 2-u centymetrowa różnica w posadowieniu krawężników w stosunku do kostek „ściekowych” ma ogromny wpływ na zachowanie 2% spadku na zjazdach z kostki brukowej, oraz powoduje duży dyskomfort przy wjeżdżaniu i wyjeżdżaniu mieszkańców z posesji. Jak dodatkowo wskazano, w kilku przypadkach spady z wjazdów wykonano tak, że woda z chodników będzie spływać na teren nieruchomości. Dodajmy też, że podobne, mało komfortowe najazdy pojawiły się na wspomnianej ścieżce rowerowej, przy ul. Dzieci Wrzesińskich – jadących jednośladem mocno „podbija” do góry, co w obecnym standardzie budowy tego typu obiektów jest niezrozumiałym rozwiązaniem.
Jak dalej napisano, ustawione na ulicach szykany w postaci wystających „półwyspów” z pachołkami nie spełniają oczekiwań mieszkańców: – Aktualny efekt tych szykan jest taki, że zdecydowana większość kierowców korzystając z tego, ze jest nowa i równa droga, nie zwalnia przed szykanami, tylko pokonuje je slalomem z dużo większą od przepisowej prędkości. Dlatego wskazano, że dużo lepszym pomysłem byłoby zastosowanie poduszek zwalniających – takich samych, jakie pojawiły się m.in. na ul. Orzeszkowej.
W kontekście ścieżki rowerowej po północnej stronie ulicy, która zajęła dotychczasowy chodnik, zaproponowano zamianę takowego w „ciąg pieszo-rowerowy”, a więc ustawienie innego oznakowania, na którym to pieszy ma pierwszeństwo przed rowerzystą, a nie na odwrót, jak to ma miejsce obecnie.
Ponadto w piśmie wskazano na pojawiające się już ubytki oraz osiadanie betonowych osłon studzienek kanalizacyjnych. Tu jednak wciąż obowiązuje rękojmia, dlatego poproszono o kontrolę inwestycji w tym zakresie.
Mieszkańcy wskazali także na brak wiaty przystankowej, która istniała przed skrzyżowaniem z ul. Półwiejską, a po remoncie zniknęła i obecnie nie ma się pod czym się skryć w czasie oczekiwania na autobus.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.