Uczniowie Cechowej Szkoły Rzemieślniczej w Gnieźnie postanowili sprawić, by kobiety w wieku dojrzałym nie zapomniały, że cały czas mogą być i są piękne, mądre i ważne. Tak narodził się projekt pt. „Być kobietą, być kobietą… – aktywizacja osób starszych dla lepszego zdrowia i samopoczucia”.
Projekt przewidywał odwiedziny uczniów Cechowej Szkoły Rzemieślniczej pod opieką nauczycieli: Kingi Strzelec i Anny Lubawy w Domu Pomocy Społecznej w Gnieźnie i spotkanie z paniami – seniorkami. Do udziału w przedsięwzięciu zaangażowani zostali przede wszystkim uczniowie kształcący się w zawodzie fryzjer oraz członkowie samorządu uczniowskiego.
W ramach spotkania, które odbyło się 17 grudnia, przyszli fryzjerzy zaproponowali chętnym paniom „chwilę dla siebie” w postaci uczesania i wykonania wymarzonej fryzury. A ponieważ te niecodzienne odwiedziny przypadły na czas w okolicy święta Bożego Narodzenia, w trakcie spotkania odczytane zostały fragmenty „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa, zaśpiewano kilka świątecznych piosenek, oddano się także wspólnym rozmowom. Na koniec na seniorów czekała niespodzianka – panie otrzymały eleganckie szale, podkreślające ich kobiecość, natomiast dla wszystkich podopiecznych gnieźnieńskiego Domu Pomocy Społecznej uczniowie CSR przygotowali kosze z łakociami i drobne upominki.
– Cały czas podkreślamy, jak ważne jest rozwijanie wśród młodych ludzi kompetencji społecznych i obywatelskich, a także inicjatywności i przedsiębiorczości, dlatego też nasi uczniowie uczestniczyli w tym projekcie od początku do końca, od momentu wymyślenia jego nazwy, po stworzenie harmonogramu i planu działania, a także zrobienie zakupów, kończąc na jego realizacji i podsumowaniu – mówi Kinga Strzelec, nauczycielka języka polskiego w Cechowej Szkole Rzemieślniczej i jednocześnie koordynatorka projektu. Jak dalej dodaje: – Ważne jest również to, że realizowanie tego typu przedsięwzięć przynosi wiele korzyści, również tych długotrwałych. To między innymi integracja międzypokoleniowa na linii nastolatek – senior, a także budowanie i wzmacnianie pozytywnego podejścia młodzieży do osób starszych. Ponadto, mając na uwadze sam tytuł stworzonego projektu, to również korzyść dla tej drugiej strony: wzbudzenie i umocnienie w seniorkach przekonania, że kobietą się jest, niezależnie od wieku.
Na realizację projektu „Być kobietą, być kobietą… – aktywizacja osób starszych dla lepszego zdrowia i samopoczucia” szkoła pozyskała dofinansowanie z konkursu „Fundusz 52%” Fundacji Varia Posnania. Dzięki otrzymanym środkom możliwy był zakup produktów spożywczych i upominków dla seniorów, a także kosmetyków i pomocy dydaktycznych, w tym fryzjerskiego sprzętu, które wykorzystane zostały w trakcie odwiedzin i które będą służyć uczniom CSR w szkolnej pracowni fryzjerskiej.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.