W odpowiedzi na pismo od mieszkańców, wysłane z os. Pustachowa odnośnie remontu zrealizowanego na tytułowej ulicy, Powiatowy Zarząd Dróg przekazał obywatelowi swoje stanowisko w sprawie realizacji przebudowy tej ulicy oraz organizacji ruchu.
Kilka dni temu informowaliśmy, że w imieniu mieszkańców z ul. Pustachowskiej skierowane zostało pismo, zwracające uwagę na sposób wykonania prac na tej ulicy. Wskazywano na rzekome niezachowanie wysokości krawężników i spadku chodnika na pewnym odcinku, a także konieczną zmianę oznakowania ścieżki rowerowej oraz zmiany charakteru szykan drogowych, zastosowanych na tej ulicy.
W odpowiedzi na to PZD skierował pismo, będące odpowiedzią do obywatela kierującego ww. uwagi. W kwestii wysokości krawężników, które zdaniem mieszkańca są na wjazdach wyższe o 2 cm (6 zamiast 4 cm, co ma powodować gorszy komfort ich pokonywania), PZD odpowiedział, że jest to zgodne z projektem: – Podnoszona przez Pana uwaga, że krawężniki na zjazdach zostały nieprawidłowo wbudowane, a ich wysokość wynosi 6,0 cm, wynika z nieumiejętnego czytania dokumentacji technicznej i zwymiarowanych tam elementów pasa drogowego. Gdyby odniósł się Pan do całości projektu technicznego, zauważyłby Pan, że ściek przykrawężnikowy z kostki betonowej winien zostać, ułożony na głębokości 2,0 cm od niwelety nawierzchni jezdni (tak zostało to wykonane), a krawężniki najazdowe na szerokości zjazdów powinny posiadać wysokość 4,0 cm, licząc od nawierzchni jezdni, a nie od ścieku z kostki betonowej. Na tym samym rysunku przekroju normalnego, który został przedstawiony w Pana wniosku w okrojonym zakresie, wysokość zjazdów zwymiarowano również od niwelety ścieku przykrawężnikowego. Ta wysokość określona została na 6,0 cm, co jest zgodne z rzeczywistością. Podsumowując, zarzut niewłaściwego zabudowania krawężników podczas realizowanego remontu ulicy Pustachowskiej w Gnieźnie, jest nieprawdziwy – zawarto w odpowiedzi.
W odniesieniu do kwestii niezachowania spadków, wskazano na konieczność zachowania dojazdów do posesji, których powierzchnia jest niżej od samego chodnika: – Realizując remont ulicy Pustachowskiej w Gnieźnie, wzięto pod uwagę ujednolicenie szerokości jezdni, chodników oraz usprawnienie istniejącego odwodnienia ulicy. Wykonując wymianę nawierzchni chodników i zjazdów wykonawca prac, dowiązał się wysokościowo do istniejących bram i nawierzchni na posesjach mieszkańców. Stąd kilka wyjątków i odstępstw od warunków technicznych i dokumentacji projektowej, tak aby zniwelować połączenia posesji z nową nawierzchnią chodnika.
W kontekście zastosowanych szykan drogowych, „półwyspów” blokujących ruch z różnych stron jezdni, które zdaniem obywatela mają nie zachęcać do zwalniania, ale jazdy slalomem ze stałą prędkością, PZD odpowiedział: – Progi spowalniające wpływają pozytywnie na ograniczenie prędkości,
niemniej ich funkcjonowanie na ulicach wiąże się z niepożądaną przez mieszkańców zwiększoną emisją spalin i hałasu. W tym miejscu chcemy jako zarządca drogi zadać Panu pytanie, czy przedstawiony w piśmie wniosek, konsultował Pan z innymi mieszkańcami ulicy, a w szczególności z tymi którzy mieszkają w rejonie przejść dla pieszych? Wiedząc jaki sprzeciw społeczny budzi stosowanie tego typu elementów BRD jakimi są progi wyspowe, zarządca drogi starał się znaleźć inne rozwiązanie, mające wpływ na ograniczenie prędkości i podniesienie walorów bezpieczeństwa. Zniszczone pylony ze znakami U-b5, nie są przykładem niewłaściwego, czy zbyt ograniczonego oznakowania drogi. Elementy te zostały zniszczone z premedytacją przez kierowców, którzy nigdy nie powinni poruszać się po drogach publicznych. Mając na uwadze powyższe, wniosek Pana ws. zmiany organizacji ruchu i zastąpienia szykan drogowych progami spowalniającymi, należy potraktować jako nie możliwy do wykonania.
W dalszej części pisma wskazano, że wiata przystankowa na końcu ul. Pustachowskiej na ten czas nie powróci. Dotychczasowa była w złym stanie technicznym i dlatego została zdemontowana, a nowej nie będzie, gdyż: – Natężenie pasażerów korzystających z tego przystanku, a w szczególności chcących schronić się przed opadem atmosferycznym, jest niewielkie, wobec czego odstąpiono od montażu nowej wiaty przystankowej.
Ponadto wskazano, że sprawa zmiany ścieżki rowerowej na ciąg pieszo-rowerowy jest elementem analizy Komisji Bezpieczeństwa i Porządku przy Staroście Gnieźnieńskim, ale do tej pory w tej sprawie nie podjęto żadnych ustaleń.
W kwestii pojawiających się ubytków nadmieniono, że wszelkie prace naprawcze są wykonywane w ramach przeglądu gwarancyjnego i będą wykonane w pierwszym półroczu 2025 r.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.