Urodzona w Gnieźnie, absolwentka miejscowej Szkoły Muzycznej, po latach robiła karierę solistki, występując na scenach teatrów i oper w kraju oraz zagranicą.
Urodziła się 4 października 1937 roku w Gnieźnie. Tutaj też, po wojnie, uczęszczała na zajęcia w Szkole Muzycznej, ucząc się gry na fortepianie i stawiając pierwsze kroki artystyczne. W 1952 roku rozpoczęła naukę śpiewu, którą następnie kontynuowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu (dzisiaj Akademia Muzyczna), a następnie w PWSM w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny) w klasie śpiewu znanej śpiewaczki operowej Ady Sari.
Po ukończeniu studiów, rozpoczęła swoją karierę sceniczną, występując jako solistka Opery Objazdowej w Warszawie, w Teatrze Wielkim w Warszawie. Występowała na scenach teatrów i oper w wielu krajach Europy – Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Jugosławii, Hiszpanii, Rumunii, ZSRR oraz RFN.
Pod koniec lat 80. pełniła funkcję dyrektorki naczelnej i artystycznej Opery i Operetki w Szczecinie, a potem Operetki Warszawskiej. Przez wiele lat wykładała śpiew solowy na Akademii Muzycznej w Warszawie.
Była laureatką wielu międzynarodowych konkursów wokalnych. Była odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Z Gnieznem była związana przez wiele lat rodzinnie – jej ojciec w latach 60. i na początku 70. był prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej. Sama także występowała w Gnieźnie, będąc zapraszaną przy okazji różnych kulturalnych inicjatyw.
Urszula Trawińska-Moroz zmarła w wieku 87 lat. Informację o śmierci jako pierwszy podał Teatr Wielki w Warszawie.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.