Miasto szuka wykonawcy dla projektu budynku wielorodzinnego z lokalami należącymi do zasobu komunalnego. Dokumentacja projektowo-kosztorysowa ma pozwolić na zrealizowanie tej inwestycji najszybciej w 2026 roku.
Ma to być trzeci blok, pobudowany przez Miasto Gniezno przy ul. Cymsa. Kilka lat temu pobudowano dwa bliżej przychodni, w tym jeden tzw. senioralny. Kolejny obiekt ma być kubaturą podobny do sąsiedniego.
Zakłada się budowę pięciokondygnacyjnego bloku (jedna podziemna, cztery nadziemne) z windą łączącą wszystkie poziomy. W dolnym przewidziany jest parking podziemny z miejscami na wózki, rowery (możliwość na parterze). W pozostałych przewiduje się powstanie 50 mieszkań komunalnych (a także socjalne), z czego:
Realizacja projektu miałaby nastąpić w 2025 roku, a zaraz po tym Miasto rozpocznie ubieganie się o dofinansowanie z rządowego projektu dopłat do mieszkalnictwa – na poziomie 80% kosztów kwalifikowanych.
Inwestycja jest niezależną od innego projektu, który miał pobudować czwarty blok w ramach spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN Zachodni. Cały projekt miał być realizowany w ramach programu, realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju, jednak po ogłoszeniu całego przedsięwzięcia w 2021 roku, w temacie zapadła długa cisza – pierwotnie zakładano, że budowa rozpocznie się w 2022 roku dzięki otrzymanym środkom z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, ale tak nie nastąpiło. Teraz, jak przekazał prezydent Michał Powałowski w rozmowie z TV Gniezno, zadanie jest już w przededniu realizacji – założeniem jest jednak, że te mieszkania będą miały inny charakter. Będzie to formuła przypominająca dawne TBS-y, a więc w celu otrzymania mieszkania konieczny będzie wkład własny.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Pytanie czy policja będzie miała swój posterunek na tych blokach bo jest tam częstym gościem hahahha drugi z kolei jest pogotowie ratunkowe najczęściej.
Patrzę na tą wizualizację i tak sobie myślę. Utrzymanie windy w budynku jest bardzo drogie, bo chociażby koszty energii elektryczne do jej zasilania OBECNIE rosną i dalej będą w Polsce rosły.. Dlaczego wobec tego, w tym bloku dla rodzin, których nie stać na zakup mieszkania na wolnym rynku, , projektuje się windę , która dodatkowo zwiększy koszty czynszu ?. Poza tym, Czy w mieszkaniach komunalnych powinny też funkcjonować takie rzeczy jak podziemne parkingi ? Przecież jego utrzymanie, również będzie drogie. Czy miejsca postojowe wokół tego budynku komunalnego, by nie wystarczyły dla przyszłych lokatorów tego obiektu ?? Poza tym, dlaczego ten budynek jest pięciokondygnacyjny ( i dlatego jest w nim wymagana winda), a nie jest czterokondygnacyjny ? Przecież w czterokondygnacyjnym budynku winda nie jest już wymagana !!!! . Kto z Urzędu Miasta przygotowywał wymogi dla projektanta, przed rozpoczęciem prac nad tym projektem ?. Kto zatwierdził ten projekt ? Były prezydent Pan Tomasz BUDASZ ?