Rozmowa, badania i pytania o stan zdrowia – rozpoczęła się wiosenna kwalifikacja wojskowa, która w tym roku obejmie rocznik 2006. Młodzi mężczyźni wzywani są przed komisję.
W tym roku kończą 19. rok życia, a to oznacza, że czas uregulować swój stosunek do służby wojskowej. Spotkanie z komisją pozwala na sprawdzenie stanu zdrowia i przyznanie określonej kwalifikacji. Oczywiście zainteresowani mogą także rozpocząć swoją przygodę z mundurem.
W tym roku kwalifikacja wojskowa z terenu powiatu gnieźnieńskiego obejmuje 953 osoby – z tego 33 kobiety z wykształceniem przydatnym w armii (lekarze, pielęgniarki itp.). Wszyscy z rocznika 2006 otrzymali lub otrzymają wezwanie do stawienia się przed komisją, która rozpoczęła swoje prace od 4 lutego i będzie ich przyjmować o umówionych porach do połowy marca. Ponadto stawiać się będą ci, którzy do tej pory nie otrzymali jeszcze kwalifikacji lub mieli ją odroczoną.
– Osoby skierowane na kwalifikację mogą otrzymać kategorię A, czyli zdolną do służby wojskowej, kategorię B czyli czasowo niezdolną do służby wojskowej, kategorię D niezdolny do służby do wojskowej w czasie pokoju i kategorię E całkowicie niezdolny do służby wojskowej. W trakcie komisji osoba taka bierze udział w badaniu lekarskim, psychologicznym, na tej podstawie wystawiane jest orzeczenie o zdolności do służby wojskowej czyli określona kategoria. Po tym przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji wydaje stosowne zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby wojskowej, co jest przydatne w przypadku, kiedy ktoś chciałby wstąpić do jakiejś formacji lub wojska – przekazał ppłk Adam Nawrocki, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Koninie.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.