|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna ma 80 lat!

zdjęcia nadesłane

18 lutego 2025 roku Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna kończy 80 lat. To najstarsza powojenna instytucja kultury w Gnieźnie, działająca aż do dziś.

Za dzień powstania Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przyjmuje się dzień 18 lutego 1945 roku, kiedy to decyzją Zarządu Miejskiego przy ulicy Mieczysława 6 (obecnie Mieszka I 15) otwarto uroczyście świetlicę-czytelnię. Były to trzy pomieszczenia o powierzchni 135 metrów kwadratowych. Wypożyczono wtedy pierwsze książki i „Gazetę Frontową”. Pierwszym kierownikiem był Julian Śmielecki, a książnicę prowadził
wspólnie z Czesławą Skrzypińską. W pierwszym okresie wypożyczalnia była otwarta przez sześć godzin dziennie, pięć dni w tygodniu.

Miejska Biblioteka zaczęła rozwijać swoją sieć od 1953 roku – pierwszy powstał Oddział Dziecięcy przy ul. Chrobrego 14. W następnych latach i dekadach powstawały kolejne oddziały – na nowo powstających osiedlach, przy zakładach pracy (w Polanexie i Polanii). Pod koniec lat 80-tych sieć biblioteczna składała się z Centrali, Oddziału dla Dzieci i aż 10 filii i 5 punktów bibliotecznych. Niestety, kolejne dekady nie były już tak rozwojowe. Po transformacji ustrojowej zaczęło się kurczenie biblioteki – problemy finansowe i lokalowe doprowadziły do likwidacji kilku oddziałów, w tym niezapomnianej Biblioteki Muzycznej.

Obecnie sieć Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna tworzą: Biblioteka Główna, Wypożyczalnia dla Dzieci, Filia nr 1 (ul. Krucza 3), Filia nr 2 (ul. Staszica 12a) i Filia nr 9 (ul. Orcholska 18), a także Dom Sąsiedzki pod Sówką przy ul. Staszica i pomieszczenia na zajęcia animacyjne w Starym Ratuszu.

Bogatą historię naszej Biblioteki przypominają dwie wystawy wspomnieniowe: wystawa jubileuszowa powracająca pamięcią do dawnej książnicy poprzez dokumenty i stare fotografie oraz wystawa
fotograficzna towarzysząca projektowi „Fonoteka – audiohistoria gnieźnieńskiej książnicy”. Na bibliotecznej stronie biblioteka.gniezno.pl/fonoteka można odsłuchać kilkunastu zarejestrowanych wspomnień emerytowanych bibliotekarek oraz byłego dyrektora Biblioteki.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.