Magistrat oraz MOPS uruchamiają specjalną usługę, dedykowaną do osób starszych oraz posiadających niepełnosprawność – darmową taksówkę, która podwiezie tam, gdzie istnieje taka potrzeba. Dostęp do usługi będzie jednak możliwy po zakwalifikowaniu w rekrutacji – każdy będzie miał dostępną określoną pulę przejazdów na rok.
Urząd Miejski poinformował, że usługa startuje od marca 2025 roku. Seniorzy oraz osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności będą mogły liczyć na darmowy przejazd samochodem osobowym lub przystosowanym do przewozu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
– Celem tego zadania jest wsparcie osób potrzebujących pomocy w codziennym funkcjonowaniu, poprzez poprawę dostępu do usług transportowych dla osób starszych i z niepełnosprawnościami. Bezpłatne przejazdy taksówkami dla mieszkańców Gniezna, którzy ukończyli 75. rok życia lub posiadają znaczny stopień niepełnosprawności – informuje Urząd Miejski.
W ramach zadania będą dostępne dwie usługi
– Usługi obejmują przejazdy w obrębie miasta Gniezna i mogą być wykorzystywane wyłącznie w celu wizyt w urzędach państwowych, samorządowych, placówkach opieki medycznej oraz wizyt w miejscach kultu religijnego (cmentarz, kościół). Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie będą mogły zgłaszać swoje potrzeby za pośrednictwem dyspozytorów korporacji przewozowej – informuje Magistrat.
Usługa ma być świadczona od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 18 i skierowana jest do co najmniej 100 osób – na projekt przewidziano 200 tys. złotych, które zostaną rozłożone na lata 2025 i 2026.
– Rekrutacja rozpocznie się zgodnie z regulaminem, skierowanym do mieszkańców miasta Gniezna, którzy ukończyli 75. rok życia lub osób posiadający znaczny stopień niepełnosprawności. Udział w projekcie będzie możliwy po spełnieniu określonych kryteriów formalnych oraz dodatkowych kryteriów punktowanych, które zwiększą szanse na zakwalifikowanie się do programu. Priorytet mają osoby z znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby samotne oraz te, które wcześniej nie korzystały z innych form pomocy w ramach Projektu – dodano.
Zgłoszenia zainteresowanych będzie przyjmował MOPS, a formularze rekrutacyjne będzie można składać osobiście na ul. Dworcowej 7, drogą elektroniczną lub pocztową.
Proces rekrutacji będzie podzielony na cztery etapy, w tym weryfikację kryteriów formalnych (mieszkaniec Miasta Gniezna, osoba potrzebująca wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, osoba dorosła posiadająca orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub senior w wieku 75 r.) oraz punktowych (rodzaj orzeczenia, samotna, niekorzystająca ze wsparcia w ramach projektu ), a decyzje o zakwalifikowaniu do projektu będą podejmowane na podstawie liczby zdobytych punktów – wskazano.
Jak dodano, osoba zakwalifikowana do projektu będzie mogła skorzystać maksymalnie z 24 przejazdów rocznie. Po każdym kursie konieczne będzie także podpisanie oświadczenia o wykonanej usłudze. Możliwe jest jedynie przewożenie jednego opiekuna.
Szczegóły dotyczące rekrutacji oraz regulaminu projektu będą dostępne na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (zobacz więcej).
Zadanie realizowane będzie w ramach projektu „Gniezno stawia na rozwój usług społecznych” Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Czyli jakąś korporacja ma dobre układy z urzędem