W miniony wtorek odbyła się uroczystość z okazji 40. rocznicy przyjęcia święceń biskupich abpa Henryka Muszyńskiego. Liczącemu 92 lata kapłanowi gratulacje złożyło wielu gości, przybyłych na tę okazję do Gniezna.
Sakrę biskupią abp Henryk Muszyński otrzymał 25 marca 1985 roku z rąk kard. Józefa Glempa, ówczesnego Prymasa Polski. Stało się to w katedrze w Pelplinie.
Uroczystość jubileuszu odbyła się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym (Seminarium). Rozpoczęła się od Mszy świętej, sprawowanej w intencji Jubilata i w podziękowaniu za otrzymane łaski. Sprawowana była ona przez abpa Wojciecha Polaka Prymasa Polski przy udziale wielu księży z archidiecezji gnieźnieńskiej, a także dawnych współpracowników. Wzięli w niej także zaproszeni goście oraz przedstawiciele lokalnego samorządu.
Po nabożeństwie, w auli CEF odbyło się spotkanie, w trakcie którego wszyscy uczestnicy wręczali kwiaty i życzenia zdrowia oraz błogosławieństwa na kolejne lata życia. Sam jubilat jeszcze po Mszy świętej dziękował wszystkim za obecność, pamięć i modlitwę.
Abp Henryk Muszyński urodził się 20 marca 1933 roku w Kościerzynie na Kaszubach jako trzecie dziecko Marii i Franciszka Muszyńskich. Po zakończeniu II wojny światowej w przyspieszonym trybie skończył Szkołę Podstawową i rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum i Liceum w Kościerzynie. Po zdaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął 28 kwietnia 1957 roku w katedrze w Pelplinie z rąk bp. Kazimierza Kowalskiego. W 1960 roku rozpoczął studia specjalistyczne, które odbywał kolejno w Lublinie, Rzymie, Jerozolimie i Heidelbergu. Po ukończeniu studiów wrócił do rodzinnej diecezji chełmińskiej i rozpoczął pracę w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Wykładał także na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, był kierownikiem tamtejszej Katedry Starego Testamentu i po. kierownika Katedry Archeologii Starożytnego Bliskiego Wschodu. Emerytowany arcybiskup gnieźnieński jest cenionym biblistą i laureatem wielu cennych nagród i wyróżnień. Jest zasłużony dla dialogu polsko-żydowskiego i polsko-niemieckiego. Był również zaangażowany w dialog polsko-rosyjski. Ma w swoim dorobku ponad 300 publikacji. Pełnił wiele ważnych funkcji w Kościele powszechnym. Był m.in. wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. W grudniu 2009 roku przyjął tytuł Prymasa Polski, który decyzją papieża Benedykta XVI z 2006 roku został ponownie związany z osobą arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego (za archidiecezja.pl).
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.