Skrzyżowania dróg z torami kolejowymi w Oborze oraz Wymysłowie znalazły się na pierwszej liście projektów zgłoszonych do programu PKP PLK, polegającego na budowie bezkolizyjnych przepraw. Jeden z nich ma szczególną szansę na realizację.
Kilka tygodni temu informowaliśmy o konsultacjach w sprawie przejazdu kolejowego w Wymysłowie na szosie z Gniezna do Trzemeszna. Pojawiła się inicjatywa budowy wiaduktu nad torami, co jednak wymagało ustaleń z miejscową społecznością. W zasadzie dla wszystkich uczestniczących w spotkaniu przyjęto to założenie z aprobatą, choć zgłoszono uwagi (zobacz więcej).
Ostatecznym terminem pozostałym do składania wniosków był 5 lutego br. W „wymysłowski projekt” zaangażowała się GDDKiA, jako zarządca drogi krajowej nr 15, a samą inwestycję wyceniono wstępnie na około 36 mln złotych. PKP PLK w ramach programu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe” planuje sfinansować samą przeprawę nad torami – pozostałe prace zostaną po stronie Dyrekcji.
Teraz PKP PLK podało listę 51 zadań zgłoszonych w ramach naboru do I etapu. Jak się okazało, znalazły się na niej dwa przejazdy z terenu powiatu gnieźnieńskiego, które przeszły wstępną weryfikację:
Ta druga lokalizacja do tej pory nie była publicznie podawana, ale na pewno przebudowa mogłaby stanowić istotną poprawę bezpieczeństwa na ww. odcinku szosy z Gniezna do Kłecka (w rejonie przejazdu w Oborze doszło już do kilku zdarzeń drogowych i kolejowo-drogowych). Propozycja przebudowy została zgłoszona przez jednostki Województwa Wielkopolskiego, który jest zarządcą ww. drogi, ale wraz z nią w jeden wniosek wpisano jeszcze 5 innych zadań, w innych powiatach.
Nieoficjalnie wiadomo, że jest duże poparcie szczególnie dla pierwszego z projektów, zlokalizowanego w Wymysłowie. Niemniej budowa wiaduktu w Oborze na pewno zapewniłaby więcej bezpieczeństwa w obliczu planowanego przywrócenia pociągów pasażerskich na linii z Gniezna do Sławy Wielkopolskiej.
Jak informuje PKP PLK, ostateczne ogłoszenie wyników I etapu i zawieranie porozumień z wnioskodawcami, którzy zostali zakwalifikowani do dofinansowania, planowane jest pod koniec 2025 r.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.