|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Programiści opracują dla Gniezna system monitorowania bilansu wody

Gniezno zostało jednym z czterech finalistów Klimatonu, czyli wyjątkowego projektu, w ramach którego na potrzeby miasta stworzony zostanie monitoring odprowadzania ścieków. 

Gniezno, Rzeszów, Rybnik i Wrocław to miasta, które zgłosiły do Klimatonu dla Miast najciekawsze wyzwania klimatyczne. Nad ich rozwiązaniem pracować będą programiści z całej Polski, którzy do 24 listopada wyślą zgłoszenie do udziału w wydarzeniu. Na zespoły, które podczas 48-godzinnego maratonu programowania stworzą najlepsze projekty, czekają łącznie cztery nagrody w wysokości 30 000 zł każda. Klimaton dla Miast, organizowany wspólnie przez Polski Fundusz Rozwoju oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej odbędzie się w dniach 3-5 grudnia.

W tym terminie zespoły programistów z całego kraju będą próbowały zmierzyć się ze zgłoszonym przez Gniezno wyzwaniem – „Monitoring wody i odprowadzanych ścieków”. Wyzwanie to będzie opracowywane, tylko przez 48 godzin, przez najlepszych polskich programistów, którzy przygotują innowacyjne rozwiązania, gotowe do wdrożenia w warunkach miejskich. Zaproponowane prototypowe rozwiązania będą potem w ciągu 6 miesięcy zastosowane w mieście. – Wcześniej propozycja Gniezna została wybrana do finałowej dziesiątki. Jestem przekonany, że problem z kontrolą bilansowania się ilości pobranej wody i ścieków odprowadzonych do punktów zlewnych, który zostanie rozwiązany dla Gniezna, posłuży także innym samorządom – mówi Jarosław Grobelny zastępca prezydenta Gniezna

Problem braku bilansowania się ilości wody pobranej przez posiadaczy zbiorników bezodpływowych i ścieków odprowadzonych do punktów zlewnych jest na tyle istotny, że znalazł swoje odzwierciedlenie w druzgocących raportach NIK i zmianach regulacji prawnych, które nałożyły na włodarzy gmin nie tylko obowiązek kontroli i egzekwowania prawidłowego pozbywania nieczystości płynnych ze zbiorników bezodpływowych ale także egzekwowania przestrzegania przepisów prawa.

W Gnieźnie znajduje się około tysiąca zbiorników bezodpływowych. Bilans ilości ścieków oddanych do punktów zlewnych do ilości wody pobranej przez użytkowników wynosi zaledwie niecałe 60%. Co stanowi i tak wysoki wskaźnik, ponieważ średnia ogólnopolska wynosi poniżej 50%. Brak kontroli nad pozostałą ilością ścieków stanowi zagrożenie dla środowiska i zdrowia mieszkańców. Stąd też Miasto Gniezno prowadzi wzmożone kontrole dokumentów potwierdzających legalne pozbywanie się nieczystości płynnych. Ewidencjonowanie zbiorników bezodpływowych, popularnie nazwanych szambami i firm asenizacyjnych, kontrole rachunków, częstości odbioru ścieków, ilości wody pobranej  i ścieków odprowadzonych do punktów zlewnych, prowadzone przez pracowników bez wsparcia dedykowanego narzędzia informatycznego, nie pozwala na jednoznaczne zidentyfikowanie przyczyn zjawiska dotyczącego praktycznie wszystkich miast w Polsce. Mogą one być różne. Od nieszczelnych zbiorników bezodpływowych, poprzez brak podliczników na wodę zużywaną np. do podlewania ogrodów, wywożenie ścieków przez firmy asenizacyjne poza wskazane w koncesji punkty zlewne, aż po nielegalne pozbywanie się ścieków przez nieuczciwe firmy asenizacyjne.

– Dzięki narzędziu informatycznemu zaproponowanemu podczas Klimatonu, a następnie wdrożonemu w ciągu 6 miesięcy chcemy jednoznacznie zdiagnozować problemy i im zaradzić. W przyszłości poprzez to dedykowane narzędzie informatyczne chcielibyśmy prowadzić bieżący monitoring, a także mamy zamiar rozwijać aplikację w kierunku ułatwienia życia posiadaczy zbiorników bezodpływowych, czyli szamb – mówi Jarosław Grobelny.

Klimaton dla miast, jest organizowany wspólnie przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.