|  Rafał Wichniewicz  |  15 komentarzy

Klaster energetyczny sposobem na obniżenie cen energii

W środowe południe dokonano podpisania dokumentów o współpracy pomiędzy podmiotami, które wspólnie zakładają Gnieźnieński Klaster Energii. Założeniem jest znalezienie rozwiązań na dzielenie się zasobami.

W swoim założeniu jest to porozumienie cywilno-prawne pomiędzy podmiotami podpisującymi GKE, które teraz będą działać na rzecz ekologicznego wytwarzania energii i jej konsumpcji.

– Chodzi o to, by wygenerować platformę bilansowania energii zarówno elektrycznej, jak i cieplnej, by powiązać możliwość wytwarzania przez spółki będące w Klastrze, a także pobierania tej energii przez pozostałych uczestników Klastra. W założeniu jest z jednej strony uniezależnienie się energetyczne i z drugiej położenie nacisku na produkcję energii elektrycznej i ciepła z odnawialnych źródeł energii – przekazał Jarosław Grobelny, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. W skład GKE weszły miejskie spółki tj. Urbis, PEC, MPK, PWiK, ale także Spółdzielnia Mieszkaniowa czy Stolica eXperymentu.

– Na dziś podstawowym elementem, który będzie wynikał z założenia Klastra, będzie strategia rozwoju Klastra, która będzie obejmowała strategię rozwoju źródeł odnawialnych na terenie Gniezna. Ta strategia określi, kto ma największy potencjał produkcyjny i odbiorczy. Na dziś można powiedzieć, że większość uczestników Klastra już wytwarza, albo będzie wytwarzać energię, głównie z paneli fotowoltaicznych – dodał Jarosław Grobelny.

Obecnie w ministerstwach trwają prace nad uregulowaniami prawnymi, które umożliwią funkcjonowanie inicjatyw takich, jak Klaster. Samo funkcjonowanie GKE i stworzenie strategii pozwoli na dodatkowe ubieganie się o dofinansowania w ramach projektów zewnętrznych.

W zakresie GKE nie ma jednak mowy o jakiś terminach na całkowite uniezależnienie się od dostaw energii – jest to proces długofalowy. Sam Klaster nie jest inicjatywą zamkniętą i kolejne podmioty mogą się do niego przyłączać.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wilk
wilk
11/04/2023 15:28

Czy w/w firmy będą się DZIELIĆ TYLKO zasobami energii czy także…… swoimi ..LUDŹMI w zarządach ???? A co my mieszkańcy z tego mamy ??? Przypomnę tym facjatom,że inflacja spada,cena węgla spadła wyraźnie,gaz również,paliwo cena spadła to CZY PREZYDENT miasta obniży teraz podatki za wywóz śmieci,strefę i od nieruchomości,czy ceny biletów MPK spadną ???? CZY ceny za ogrzewanie teraz spadną panie prezesie PICu ???CZY ceny WODY i jej podgrzanie się teraz obniżą, jak i czynsze w spółdzielni ???? Mieszkańcy czekają!!! A wszyscy doskonale wiedzą,że DOSTALIŚCIE dotacje i dofinansowanie od tego pisowskiego rządu,którego tak nie cierpicie !!!Wszyscy mieszkańcy Gniezna powinni wam podziękować odpowiednio !!

Jancio
Jancio
07/04/2023 10:15

Tylko źródła ekologiczne i niezależność od gazu i prądu z państwowych spółek. To one tak koszą zwykłego obywatela.

Pamietajacy
Pamietajacy
07/04/2023 09:28

klaster ist gut a geotermia radnego Pawła Kamińskiego jest be

Wyborca
Wyborca
07/04/2023 09:27

widać wybory blisko

Marek ZYGMUNT
Marek ZYGMUNT
06/04/2023 07:17

Czy w związku z powstaniem Gnieźnieńskiego Klastra Energii planuje się powstanie w Gnieźnie oddzielnych od firmy ENEA, linii energetycznych, łączących bloki spółdzielni mieszkaniowej z firmami: PEC, URBIS, MPK i PWIK? Bo jak czytam tekst powyżej, głównym cytuję „Założeniem Klastra jest znalezienie rozwiązań na dzielenie się zasobami energii” koniec cytatu. Czyli, jeżeli dobrze rozumiem, to dzielenie się zasobami, to będzie chyba tak. Spółdzielnia Mieszkaniowa wyprodukuje na dachach swoich bloków (z paneli fotowoltaicznych) energię elektryczną i to będzie ją sprzedawała lub „dawała za darmo lub w zamian ” takim firmom miejskim jak Urbis, MPK, PWiK oraz PEC, do zasilania prądem elektrycznym urządzeń, jakie w tych firmach funkcjonują (np; pompy przepompowujące w firmie PEC wodę ciepłą do bloków spółdzielni ) lub funkcjonować będą za chwilę ( np: autobusy elektryczne w MPK). Natomiast zimą jak panele na dachach bloków spółdzielni będą produkowały mniej prądu elektrycznego, to firma PEC „za darmo”, będzie zasilała bloki spółdzielcze w….. cieplik. A Wodociągi „za darmo” będą…. dostarczały do bloków spółdzielni mieszkaniowej wodę. A autobusami MPK spółdzielcy bedą mogli za darmo jeździć po Gnieźnie. Czy o to właśnie chodzi w głównym założeniu tego KLASTRA ? Czy może o coś zupełnie innego ??? Jeżeli o to właśnie chodzi, to kto i za co, będzie budował oddzielne od firmy ENEA, podziemne linie energetyczne w mieście Gnieźnie łączące w/w firmy ?

wilk
wilk
12/04/2023 18:53
Odpowiedź  Marek ZYGMUNT

Ma Pan tutaj dużo racji,uważam,że ten klaster to kolejny pic na wodę albo kolejny projekt,aby wyciągnąć pieniądze,prawdopodobnie z UE,choć mi to pachnie tandetą tak samo jak ulica Roosevelta i podejrzewam,że z tego wszystkiego zostanie tylko mieszanie ludźmi miedzy tymi miejskimi spółkami i nic więcej !!

Xavier
Xavier
05/04/2023 20:08

Co zostało ustalone bo z artykułu nie wynika?

Marek Antoni ZYGMUNT
Marek Antoni ZYGMUNT
08/04/2023 15:24
Odpowiedź  Xavier

Jeżeli się coś  tworzy   i  chce się tym pochwalić przed społeczeństwem,  to ta   informacja powinna być napisana  słowami ,  które społeczeństwo Gniezna  zrozumie.          A komunikat o stworzeniu klastra, jest wyłącznie zbiorem kilku ogólników.  Poza tym odnosząc się do celu, jaki ma klaster to po pierwsze : firma ENEA też robi wszystko co możliwe,  by cytuję „zapewnić bezpieczeństwo energetyczne” dla Gniezna i powiatu.  Po drugie:  wszyscy już w Gnieźnie  ” ograniczają niską emisję zanieczyszczeń środowiska pyłami” zamieniając stare piece węglowe na bardziej ekologiczne. Najczęściej na piece gazowe. Niektórzy majętniejsi obywatele Gniezna zmieniają też swoje samochody benzynowe na samochody elektryczne.  Ale podkreślam tylko ci majętniejsi.  A Spółdzielnia Mieszkaniowa poszła jeszcze dalej, bo likwiduje zupełnie w mieszkaniach, nawet mało-emisyjne junkersy gazowe.    Po trzecie firma ENEA zapewnia w pełni  „stabilność zasilania mieszkańców Gniezna w  energię elektryczną”.   Już wszystkie osiedla gnieźnieńskie mają wykonane przez firmę ENEA ,  zasilanie dwustronne .  I  właściwie nie ma już przerw w dostawach energii elektrycznej   do domów, mieszkańców Gniezna.    Pytam się wobec tego,  po co rzeczywiście,  powstał ten klaster?   Bo jak przytoczyłem powyżej pierwsze trzy punkty celu działania klastru są już w Gnieźnie realizowane.     Może klaster powstał po to,  by łatwiej otrzymać jakieś dofinasowanie od rządu polskiego  do …………….. .   No właśnie,   do czego ?           A może chodzi o jakąś kampanie  przed nadchodzącymi wyborami do sejmu,  bądź o kampanię  przed przyszłorocznymi  wyborami samorządowymi?    A może o jeszcze coś zupełnie innego ?     Czy dalej mam się domyślać,    czy jasno się nam – społeczeństwu Gniezna to przedstawi !      Uważam, że jako mieszkańcy  Gniezna na to   zasługujemy.

Gnieźnianin
Gnieźnianin
09/04/2023 18:24

Zygmuncie chodzi o to byś miał co robić i byś mógł pisać te swoje banialuki. Chyba przydał by się jakiś klaster lekarski.

Marek ZYGMUNT
Marek ZYGMUNT
12/04/2023 10:40
Odpowiedź  Gnieźnianin

Człowieczku Miej choć odrobine odwagi, by napisać jak sie nazywasz, jeśli juz chcesz się dzielić swoimi opiniami…… o kimś !

Marek Antoni ZYGMUNT
Marek Antoni ZYGMUNT
05/04/2023 18:02

Czy w związku z powstaniem Gnieźnieńskiego Klastra Energii planuje się powstanie w Gnieźnie oddzielnych od firmy ENEA, linii energetycznych, łączących bloki spółdzielni mieszkaniowej z firmami: PEC, URBIS, MPK i PWIK? Bo jak czytam tekst powyżej, głównym „Założeniem Klastra jest znalezienie rozwiązań na dzielenie się zasobami energii”. Czyli, jeżeli dobrze rozumiem to dzielenie się zasobami, to jak Spółdzielnia Mieszkaniowa wyprodukuje na dachach swoich bloków (z paneli fotowoltaicznych) energię elektryczną, to będzie ją sprzedawała lub „dawała za darmo ” takim firmom miejskim jak Urbis, MPK, PWiK oraz PEC, do zasilania prądem elektrycznym urządzeń, jakie w tych firmach funkcjonują (np; pompy przepompowujące w firmie PEC wodę ciepłą do bloków spółdzielni ) lub funkcjonować będą za chwilę ( np: autobusy elektryczne w MPK). Natomiast zimą jak panele na dachach bloków spółdzielni będą produkowały mniej prądu elektrycznego, to firma PEC „za darmo”, będzie zasilała bloki spółdzielcze w….. cieplik. A Wodociągi „za darmo” będą…. dostarczały do bloków spółdzielni mieszkaniowej wodę. Czy o to właśnie chodzi w głównym założeniu tego KLASTRA ? Czy może o coś zupełnie innego ??? Jeżeli o to właśnie chodzi, to kto i za co, będzie budował oddzielne od firmy ENEA podziemne linie energetyczne w mieście Gnieźnie ?

wilk
wilk
05/04/2023 15:13

Skoro tak,to kiedy my zwykli mieszkańcy będziemy mieć obniżkę cen co ??

Jancio
Jancio
07/04/2023 10:16
Odpowiedź  wilk

Nigdy 😀

stokrotka
stokrotka
05/04/2023 15:06

A można jeszcze zostać prezesem zarządu tego Klastra czy już funkcje są podzielone? Jaką wysokość pensji dla prezesa zarządu klastra, określili członkowie tego klastra ? Czy zarząd klastra będzie też nadzorował wiercenie dziury w poszukiwaniu gorących źródeł pod Gnieznem? .

Michal
Michal
05/04/2023 14:55

Oby nie powstał klaster jak w Lulkowie który miał dać niższe ceny śmieci a dał dzielenie się zasobami z pociotkami.



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.