|  Rafał Wichniewicz  |  9 komentarzy

Czy nad Jeziorem Jelonek stanie nowa siedziba miejskiej Biblioteki? Projekty GPR czekają na środki

Założenia kilku projektów, które mogą doczekać się realizacji w przypadku pozyskania środków zewnętrznych, poznali uczestnicy spaceru studyjnego, który odbył się w minioną środę w centrum Gniezna.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, ale także i inne źródła, które pojawią się w kolejnej unijnej perspektywie – to tymi drogami mają być realizowane kolejne pomysły, które właśnie wpisywane są do Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Gniezna na lata 2023-2030. Swoje pomysły i spostrzeżenia można cały czas zgłaszać, aczkolwiek niewielu o tym wie.

Uczestnikami spaceru studyjnego byli urzędnicy i przedstawiciele władz miasta, a także kilku przedstawicieli różnych środowisk zaproszonych do udziału.

Czym jest Gminny Program Rewitalizacji? W skrócie jest to dokument niezbędny do przedkładania w staraniach o dofinansowanie zewnętrzne. W jego treści ustalane są aktualne potrzeby mieszkańców, a także konieczne do rewitalizacji obszary miasta lub społeczne, wymagające poprawy.

W trakcie spotkania można było usłyszeć o kilku pomysłach, które w ramach GPR Miasto Gniezno i podległe mu jednostki chciałyby zrealizować w najbliższych latach – oczywiście, jeśli uda się pozyskać środki. Wymienić należy kolejno:

  1. Centrum Edukacji Przyrodniczej „Stara Palmiarnia”. To plan przebudowy, a właściwie rozbudowy palmiarni przy ul. Sobieskiego, jako placówki edukującej nt. funkcjonowania przyrody, dbania o środowisko czy podnoszenia wiedzy o zmianach klimatu. Szacunkowy koszt – 8,2 mln złotych.
  2. Termomodernizacja oraz poprawa dostępności Szkoły Podstawowej nr 8 oraz Przedszkola nr 6. Szacunkowy koszt – 16 mln złotych.
  3. Rewitalizacja Parku Miejskiego – działania polegałyby na zachowaniu istniejącej struktury zieleni, ewentualnie z nowymi nasadzeniami. Przebudowane zostałyby alejki, a także poprawiona zostałaby retencja wód w okolicy, które zasilałyby istniejące stawki. Szacunkowy koszt – 25 mln złotych.
  4. Ogród kieszonkowy przy ul. Roosevelta – w miejscu rozebranego pawilonu targowego. Szacunkowy koszt – 120 tys. złotych.
  5. Zielone skwery w centrum Gniezna, jako zmniejszenie efektu miejskiej wyspy ciepła – realizacja kilku skwerów m.in. u zbiegu ul. Słomianka i św. Wawrzyńca, przy ul. Łubieńskiego (przy kościele garnizonowym), ul. Tumskiej, między ul. Kościuszki a Dworcową (pusty teren za żłobkiem miejskim) oraz plac pomiędzy kościołem a supermarketem na os. Kazimierza Wielkiego. Szacunkowy koszt – 9 mln 345 tys. złotych.
  6. Plan rozdzielenia kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną i deszczową. Powstała na przełomie XIX i XX wieku sieć odbioru ścieków z domów w centrum miasta odprowadza wszystkie wspólnymi kolektorami do oczyszczalni. Od dawna mówi się o konieczności rozdzielenia tego systemu, aczkolwiek inwestycja ta jest niezwykle droga w wykonaniu. Założeniem jest rozpoczęcie tego procesu i skierowanie wód opadowych w celu zasilenia wód na terenie Gniezna – w tym przypadku docelowo mowa jest o Jeziorze Jelonek, ale nie tylko. Pomysł został jedynie omówiony na spotkaniu, bez podania kosztów inwestycji.
  7. Przystań Słowa – nowa siedziba Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Książek nie ubywa, tylko przybywa, a dotychczasowa główna siedziba książnicy przy ul. Mieszka I przestaje być wystarczająca dla pomieszczenia wszystkich publikacji, a także inicjatyw, które są organizowane. Dlatego powstał pomysł pobudowania nowej siedziby dla biblioteki, która miałaby stanąć przy ul. Jeziornej. Obiekt powstałby częściowo w budynku dawnej stacji uzdatniania wody, który stoi nad Jeziorem Jelonek (obok Latarni na Wenei) i wraz z jego rozbudową na wolnej przestrzeni obok – obecnie jest tam nieuporządkowany parking. Zamysłem byłoby nie tylko stworzenie nowej siedziby dla biblioteki, ale także utworzenie instytucji dostępnej dla każdego. Tu mogłyby powstać odpowiednie sale do spotkań z zaproszonymi gośćmi czy innych działań kulturalnych, związanych z czytelnictwem. Całość zyskałaby dodatkowe zielone otoczenie. Szacowany koszt – 18 mln złotych.

Poza tym w ramach GPR przewidziano działania społeczno-kulturalne, które wsparłyby inicjatywy skierowane do mieszkańców oraz turystów. To projekt „Inkluzywnie” z rozwojem przedsięwzięć z zakresu integracji społecznej (szacunkowy koszt 500 tys. złotych), wsparcie rozwoju edukacji Stolicy eXperymentu (szacunkowy koszt 5,5 mln złotych) oraz obchody tysiąclecia koronacji w Gnieźnie (szacunkowy koszt 4 mln złotych).

Wszystkie powyższe kwoty są zsumowaną szacunkową wyceną, z której część stanowić musi wkład własny, rozpisany w dokumencie projektowym GPR (dostępnym tutaj).

We wtorek 16 maja o godzinie 16 w Urzędzie Miejskim odbędzie się otwarte, protokołowane spotkanie informacyjno-konsultacyjne w sprawie ww. projektów, na których można przedstawiać swoje pomysły lub uwagi odnośnie GPR.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek Antoni ZYGMUNT
Marek Antoni ZYGMUNT
16/05/2023 20:09

Cy planowane CENTRUM EDUKACJI PRZYRODNICZEJ będzie połączone jako teren zielony, również z terenami od ulicy Wyszyńskiego ? Bo przecież dawne „ruskie targowisko” też zostanie w końcu, jakoś nowocześnie zagospodarowane. !! Prawda?

Marek Antoni ZYGMUNT
Marek Antoni ZYGMUNT
16/05/2023 20:06

Dlaczego tworzy się GPR Zamiast MPR.? Czy nie ma już Miasta Gniezna, tylko jest Gmina Gniezno ?

urzędas
17/05/2023 12:22

Z ustawy o samorządzie gminnym wynika, że jednostką organizacyjną podstawowego szczebla jest gmina, która może obejmować całe miasto. Pan, jako były radny powinien mieć tak wiedzę.

wilk
wilk
18/05/2023 12:50
Odpowiedź  urzędas

Ale jak sama nazwa wskazuje od wielu wielu lat to jest MIEJSKA biblioteka,a nie gminna czyż nie ???

Marek Antoni ZYGMUNT
Marek Antoni ZYGMUNT
15/05/2023 10:43

Ile dodatkowych miejsc pracy oraz ile dodatkowych podatków będzie miało Miasto Gniezno z nowej siedziby Biblioteki Publicznej ? A może lepiej było by stworzyc kolejną filie biblioteki np: na Dalkach lub na Pustachowie bądz na Konikowie ?

Zatroskany Mieszkaniec
Zatroskany Mieszkaniec
12/05/2023 17:11

Miasto potrzebuje konkretnych inwestycji.
1. Palmiarnia powinna zostać przeniesiona nad jezioro Winiary, lepsze naświetlenie oraz słońce. Wskazane byłby niewielki obok ogród botaniczny.

2. Utworzyć muzeum Gniezna i Poloni.
Budynki powinny powstać nad jeziorem Jelonek obok Muzeum Państwa Polskiego lub w kamienicy na Starym Mieście. Można było wykorzystać do tego Koronację Królewska. Byłyby mozliwe na to pieniądze od państwa.

3. Wspomoc parowozownię np. remontem dachu dwóch hal wachlarzowych.

4. Wykorzystac puste hale w firmie Urbis na cele rekreacyjno-sportowe dla mieszkańców Gniezna.

5. Konkretny i kompletny remont budynków na Starym Mieście. Podobne remonty są wykonywane w innych miastach.

6. Wykonać amfiteatr nad jeziorem Jelonek, był przewidziany przy rewitalizacji.

wyborca
17/05/2023 12:30

Co do Muzeum Polonii, to sa już takie placówki w Polsce. Jeżeli chodzi o Gniezno, to o ile mnie pamięć nie myli, zapowiadał utworzenie takiego muzeum obecny starosta Gruszczyński, Była w tym celu do kupienia placówka, po byłej szkole specjalnej na ul. św. Jana i co się z tego zrobiło, każdy widzi. Nawet zmieniła właściciela. Należy więc nie wierzyć niektórym obiecankom kandydatów na parlamentarne funkcje i uważnie obserwować nadchodzące wybory.

emigrant
emigrant
18/05/2023 11:10
Odpowiedź  wyborca

Co do kolejnego Muzeum Polonii, to w dzisiejszych czasach inicjatywa jest chybiona. Współczesna Polonia to ludzie pracy, zabiegani, także jeżdżący po świecie, wpadający do Polski i krewnych na 3-4 dni, oni wcale nie będą zwiedzać żadnych takich obiektów muzealnych. Zobaczą się tutaj z rodziną i przyjaciółmi i …. w drogę. Na plaże pod palmy!

Michał
Michał
12/05/2023 08:17

Najpierw pewne władze zlikwidowały palmiarnię, by teraz inne (a może te same) chciały ją odbudować. No ciekawa sytuacja.



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.