|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Rozbudził uczucia, obiecał jej pieniądze i… sporo straciła

Złamanym sercem, straconymi oszczędnościami i zgłoszeniem sprawy na policję skończyła się historia internetowej znajomości jednej z mieszkanek powiatu gnieźnieńskiego.

Na Komendę Powiatową Policji w Gnieźnie zgłosiła się 40-letnia kobieta, która przyznała, że padła ofiarą oszusta, który wykorzystał jej zaufanie.

– Rzekomy lekarz, którego około 40-letnia mieszkanka powiatu gnieźnieńskiego poznała za pośrednictwem Tik-Tok-a opisywał, że nazywa się Mariusz Linkiewicz, jest wdowcem wychowującym córkę, kiedyś mieszkał w Ameryce ale przeprowadził się do Krakowa a pracuje jako lekarz na Ukrainie – opisuje wymyśloną historię oszusta asp. sztab. Anna Osińska, oficer prasowy KPP Gniezno.

– Twierdził, że zamierza wysłać kobiecie na jej konto bankowe 50 tysięcy dolarów. Instruował co ma zrobić, żeby wejść w posiadanie pieniędzy. Opłat, które musiała wykonać pokrzywdzona nie było końca: a to za przewalutowanie, a to opłata podatkowa, znaczek akcyjny itp. Po dokonaniu kilku takich przelewów na które zapożyczyła się w banku pokrzywdzona zrozumiała, że została oszukana – dodaje. W efekcie kobieta straciła ponad 9 tysięcy złotych.

Policjanci przestrzegają, że legendy, jakie oszuści wymyślają, są przeróżne – także w przypadku tzw. oszustw matrymonialnych: – Począwszy od zablokowanych, z różnych przyczyn, kont bankowych, poprzez uiszczenie opłat manipulacyjnych za wysłane do internetowej znajomej wartościowej paczki, która „utknęła” gdzieś na granicy. Warto podkreślić, że owe opłaty, sięgają kwot rzędu kilku tysięcy złotych. Zmanipulowane kobiety wykonują bezmyślnie polecenia internetowego amanta, który podając przeróżne konta bankowe zarejestrowane w różnych częściach świata, wyłudza znaczne sumy pieniędzy. Zdarza się, że kobiety, aby pomóc „żołnierzowi”, zaciągają kredyty bankowe. Sprawcy najczęściej posiadają wiele fałszywych kont/profili. Budują oni swoją internetową „tożsamość”. Fałszywe zdjęcia i fałszywe informacje dotyczące codziennego życia. Wszystko po to, by uśpić czujność ofiary i w ten sposób wyłudzić pieniądze. Warto pamiętać, że oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością. Warto pamiętać, że przestępcy często korzystają z automatycznych translatorów, więc sposób ich pisania może być nieskładny.
Najlepiej jednak nie ulegać chwilowemu zauroczeniu i nie przekazywać pieniędzy nieznanym zupełnie osobom. O wszystkich wyłudzeniach i próbach wyłudzenia pieniędzy dobrze jest poinformować Policję. Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.