|  MN  |  Zostaw komentarz

„Potańcówka kaliska” w Wielkopolskim Parku Etnograficznym

Obraz życia wsi staje się pełniejszy, gdy wypełniamy go elementami codziennymi i odświętnymi, zwyczajami rodzinnymi i dorocznymi. Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach w ramach „Nocy muzeów” zaprasza 17 maja na „Potańcówkę kaliską”. Start o godz. 18:00.

Jak podkreślają organizatorzy, poprzez autentyczny kontakt z muzyką z regionu kaliskiego w miejscu naszym Muzeum, które posiada materialne świadectwa codziennego życia tego regionu, w postaci trzech zagród ilustrujących codzienne i odświętne życie tych społeczności, będzie można poczuć się przeniesionym w czasie, do lat 20. XX wieku, kiedy wiejscy muzykanci w Kaliskiem przygrywali do tańca na „zabawach” jak i podczas wesel.

Potańcówka odnosi się do tego regionu, ponieważ tam najdłużej zachowało się tradycyjne granie na instrumentach takich jak basy kaliskie czy harmonia. Muzyka i taniec stanowią nieodłączne, niematerialne elementy tego codziennego życia, którego jednak podczas zwyczajnego zwiedzania Muzeum nie można pokazać. Drugim powodem muzycznej wędrówki są dwie kapele, którym przewodzą dwie szczególne osoby: Kapela Józefa Tomczyka z Mroczek Małych i Piękna Kompania Mateusza Raszewskiego.

Miejscem, gdzie odbędzie się „Potańcówka” będzie karczma. Karczma z Sokołowa Budzyńskiego (pn. Wielkopolska) to dom podcieniowy o pięciu słupach. Wzniesiony został pod koniec XVIII w. w konstrukcji sumikowo-łątkowej częściowo w strychulec z dachem dwuspadowym poszytym trzciną. Wewnątrz znajduje się duża izba z wyszynkiem, izba mieszkalna, komora i sień. Izba z wyszynkiem wyposażona w ladę szynkowną, „statki” szynkowne, czyli butelki, kwarty, kufle, kieliszki oraz stoły, ławy i krzesła daje obraz typowego dla lat 20. XX w. wiejskiego wnętrza usługowego. W sieni, przestrzeń między izbami wypełnia szeroki komin zbudowany z drewnianych żerdzi oplecionych słomą i obrzuconych gliną. W jego wnętrzu znajduje się piec chlebowy. Oprócz napojów i drobnych towarów kolonialnych w karczmie sprzedawano też naftę, w wydzielonym w sieni kantorku.

„Potańcówka kaliska” odbędzie się w szczególnym czasie „Nocy muzeów”, kiedy społeczeństwo tłumnie odwiedza muzea. Dla nas to wyzwanie, bowiem otworzymy swoje bramy dla zwiedzających wieczorem po raz pierwszy.

Do tańca grają:

Kapela Józefa Tomczyka (Mroczki Małe)
Piękna Kompania (Poznań-Lublin-Kraków)
Leg&Lew (Wrocław)
Chleb Powszedni (Kalisz)

  • kiedy: 17.05.2025, godz. 18:00-23:00
  • gdzie: Wielkopolski Park Etnograficzny (Dziekanowice 23, 62-261 Lednogóra)
  • wstęp: wolny

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.