|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Powitali lato na Kipie

źródło: Gmina Kiszkowo

Mieszkańcy Łagiewnik Kościelnych w tradycyjny, ludowy sposób powitali zmianę pory roku i to ze śpiewem i legendami, przy dobrej strawie. Wszystko to odbyło się na Kipie – miejscu wyjątkowym, które na chwilę zamieniło się w scenerię opowieści sprzed wieków.

W samym sercu pradawnej ziemi, gdzie szept ziół miesza się z echem dawnych wieków, a pola i lasy niosą pamięć przodków – rozbrzmiała opowieść. Łagiewniki Kościelne jak co roku stały się bramą między światami. Na Kipie, która jest dawną lodownią ulokowaną na środku stawu w tej wsi, ziemia zapulsowała rytmem starej pieśni, a wszyscy spotkali się, by przywitać lato – tak jak czynili to nasi słowiańscy przodkowie, w noc pełną czarów i znaków.

Gdy zegar wskazał godzinę siedemnastą, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łagiewnikach Kościelnych, niczym młodzi kronikarze, otworzyły księgę legend. Razem z Artystycznymi Babkami z Biglem – Słowiankami z sercem i pieśnią – przywołały trzy wielkie opowieści: o Lechu, Czechu i Rusie, o Piaście Kołodzieju i oczywiście o królu Bolesławie Chrobrym.

W pieśniach, stroju i słowie odżyły dzieje – a echo tysiąclecia koronacji pierwszego polskiego monarchy rozbrzmiało nad Kipą. Wśród dziecięcego śmiechu, w zapachu miodu i ziół, w tańcu wianków i śpiewie kobiet, każdy mógł odnaleźć cząstkę pradawnego świata. Czas jakby się zatrzymał – a może tylko powrócił do źródła.

Gdy nastała noc i zegar wskazał godzinę dwudziestą drugą, nadszedł czas rytuału – pradawnego, świętego, splatanego z tradycją i światłem ognia. Dziewczęta w bieli, z wiankami z rumianku, mięty i bławatków, stały się obrazem czystości i magii. 

A przy stawie… ożyła dawna codzienność – kobiety ubijały masło, zagniatały chleb, przędły wełnę, prały w balii, a zioła lipowe w ich dłoniach nabierały mocy. Mężczyźni zaś – zmęczeni, lecz pogodzeni z trudem ziemi – dzielili się chlebem, opowieścią i czasem. Dziewczęce wianki, puszczone na wodę, niosły marzenia i pytania do losu. Te, które zgasły – zostawiły w sercach nutę zadumy. Te, co popłynęły – dały nadzieję na miłość.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.