To była największa do tej pory edycja festiwalu, w którym wzięło udział prawie 500 rekonstruktorów. Wydarzenie przyciągnęło sporo odwiedzających turystów, dla których czekało wiele atrakcji. Miejski Ośrodek Kultury podsumował miniony weekend.
MOK, który wraz z partnerami, w tym Miastem Gnieznem, był organizatorem wydarzenia, poinformował, że przez dwa dni przez Plac św. Wojciecha „przewinęło” się około 25 tys. osób, którzy przybyli na festiwal kultury słowiańskiej. Dowodem tego były pozajmowane okoliczne parkingi.
Tegoroczna edycja Koronacji Królewskiej była szczególna z uwagi na jubileuszowy rok 1000-lecia. Dlatego organizatorzy starali się, by teren od Placu św. Wojciecha po Rynek – wypełnił się rekonstruktorami, rzemieślnikami i widzami.
W sobotnie południe ulicami miasta przeszedł Korowód Królewski, którego motywem przewodnim był powrót korony Bolesława Chrobrego, symbolicznie odbieranej z Rzymu. W barwnym pochodzie pojawili się wojowie, flagarze, bębniarze i konie oraz około 250 uczestników Zjazdu Królów – osób noszących zaszczytne nazwisko Król.
Na Placu św. Wojciecha rozlokowane zostało historyczne obozowisko, na którym gościło przez ten czas ponad 470 wojów, a w programie wydarzeń znalazły się m.in. Turniej o Miecz Króla Bolesława, Turniej Łuczniczy o Złoty Trzos, inscenizacje bitew, w tym Bitwa o Most, a także osobne potyczki i turnieje dla dzieci.
W wydarzeniu mocno zaakcentowano wymiar rodzinny. Działały trzy strefy warsztatowe: Wioska Dziecięca, Strefa Edukacji i Polana Szeptuchy – każda z inną ofertą zajęć i pokazów. Dodatkowo przez cały weekend działał jarmark z 50 wystawcami, oferującymi rękodzieło, regionalne jedzenie i pamiątki.
Na płycie gnieźnieńskiego rynku pojawiły się również dodatkowe atrakcje – edukacyjny bus „Iskry Niepodległej” przygotowany przez Biuro „Niepodległa” oraz wioska wojów dostępna dla zwiedzających.
Wieczorami festiwal nabierał innego tempa. W piątek w katedrze odbył się Koronacyjny Koncert Organowy z udziałem Marka Kudlickiego, w sobotę na scenie wystąpił zespół Lor, a wieczorem przed bazyliką rozpoczęło się widowisko „Narodziny Potęgi” – opowieść o koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II z udziałem ponad 100 artystów, wykorzystująca teatr, ogień i multimedia. W niedzielę finałem wydarzenia był koncert „Wielkie Bębny” Ryszarda Bazarnika.
Koronacja Królewska 2025 była wspólnym przedsięwzięciem Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, Urzędu Miejskiego w Gnieźnie i Muzeum Historii Polski w Warszawie, zrealizowanym przy wsparciu partnerów i sponsorów, wśród których znaleźli się Velux, Compensa, Enea, Kirchhoff i Schaumann.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.