|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Świadectwa życia sprzed tysiąca lat na wystawie w Muzeum

W minioną niedzielę w Muzeum Początków Państwa Polskiego odbył się wernisaż wystawy „ArcheoPeryferia. Małopolski Przełom Wisły 1000 lat temu”, która zabrała zwiedzających w podróż do świata wczesnego średniowiecza – życia toczącego się w nieco odległej dla dawnych Piastów krainie.

Wydarzenie rozpoczęło się w południe od oficjalnego, tradycyjnego powitania gości w holu Muzeum, po którym uczestnicy mieli okazję wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim, odkrywając wystawę stworzoną przez archeologów i historyków.

Ekspozycja ukazała znaczenie Małopolskiego Przełomu Wisły jako istotnego punktu na mapie średniowiecznej Europy – terenu położonego na styku kultur i szlaków handlowych, choć długo pozostającego poza granicami państwa Piastów. Zwiedzający mogli przyjrzeć się m.in. dawnym grodziskom oraz bogactwu znalezisk, świadczących o szerokich kontaktach międzynarodowych.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wyjątkowe zabytki, pozyskane przez archeologów podczas badań na terenie dawnych osad, ważnych ośrodków życia (od narodzin aż do śmierci), rzemiosła i handlu sprzed tysiąca lat. Wystawa prowadziła przez przełomowy moment przemian – upadek dawnych struktur plemiennych i kształtowanie się nowych grodów piastowskich, takich jak Sandomierz czy Opatów.

„ArcheoPeryferia” przypomniały, że miejsca uznawane za – jak sama nazwa wskazuje – peryferyjne, często bywają kluczowe dla zrozumienia biegu dziejów. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.